Technical Program

Hours

Monday, August 28

Tuesday, August 29

Wednesday, August 30

Thursday, August 31

Friday, September 1

Saturday, September 2

8:30 – 8:40

Opening and Awards

Ceremony

(Hippocrates)

AASP-L5 (Panacea)

BSIP-L4 (Aegle A)

EDU-L1 (Melambus)

IVM-L4 (Aegle B)

SENS-P1 (Poster Area 1 Level 1)

SIPA-P1 (Poster Area 3 Level 1)

SPCOM/IOT-P1 (Poster Area 2 Level 1)

SS22 (Acesso)

8:40 – 9:00

PLEN-2 (Hippocrates)

PLEN-4 (Hippocrates)

9:00 – 9:30

Morning Tutorials – I

T.1A (Panacea)

T.2A (Aegle A)

T.3A (Acesso)

T.4A (Aegle B)

T.5A (Melambus)

Satellite Workshops

W1 (Panacea)

W2 (Aegle B)

W3 (Aegle A)

W4 (Acesso)

9:30 – 9:40

PLEN-1 (Hippocrates)


9:40 – 10:00

Coffee break

Coffee break

10:00 – 10:10

3MT (Melambus)

AASP-L3 (Aegle B)

CSSM-L (Panacea)

IVM-P1 (Poster Area 1 Level 1)

MLSP-L1 (Aegle A)

SPCOM/5G-P1 (Poster Area 2 Level 1)

SPTM-L1 (Hippocrates)

SS5 (Acesso)

IVM-P2 (Poster Area 2 Level 1)

MLSP-L2 (Hippocrates)

NSP-L1 (Aegle A)

SLP-L2 (Panacea)

SPTM-L2 (Aegle B)

SS11 (Acesso)

SS12 (Melambus)

SS6 (Poster Area 1 Level 1)

10:10 – 10:30

Coffee break

10:30 – 10:50

Coffee break

Coffee break

SPTM-L3 (Melambus)

SS16 (Panacea)

SS17 (Acesso)

SS19 (Aegle B)

SS9 (Aegle A)

10:50 – 11:00

AASP-L1 (Aegle B)

BSIP-P1 (Poster Area 2 Level 1)

IVM-L1 (Hippocrates)

SLP-L1 (Acesso)

SPCOM-L1 (Panacea)

SPGN-L1 (Aegle B)

SSP-P1 (Poster Area 1 Level 1)

11:00 – 12:00

Morning Tutorials – II

T.1B (Panacea)

T.2B (Aegle A)

T.3B (Acesso)

T.4B (Aegle B)

T.5B (Melambus)

12:00 – 12:30

Lunch break

MathWorks Workshop (Panacea)

Lunch break

12:30 – 13:30

Lunch break

Lunch break

13:30 – 14:00

PLEN-3 (Hippocrates)

PLEN-5 (Hippocrates)

14:00 – 14:30

Afternoon Tutorials – I

T.10A (Aegle A)

T.6A (Melambus)

T.7A(Panacea)

T.8A (Aegle B)

T.9A (Acesso)

AASP-L2 (Aegle B)

BSIP-L1 (Hippocrates)

IFS-L1 (Aegle A)

MLSP-P1 (Poster Area 1 Level 1)

NSPGN-P1 (Poster Area 2 Level 1)

SENS-L1 (Acesso)

SPCOM-L2 (Panacea)

14:30 – 15:30

AASP-L4 (Aegle B)

DISPPS-L1 (Melambus)

IVM-L2 (Hippocrates)

MLOPT-P1 (Poster Area 1 Level 1)

SPTM-P1 (Poster Area 2 Level 1)

SS14 (Aegle A)

SS8 (Panacea)

SSP-L1 (Acesso)

AASP-P2 (Poster Area 1 Level 1)

BIO-L1 (Hippocrates)

IVM-L3 (Panacea)

RADAR-P1 (Poster Area 2

Level 1)

SENS-L3 (Acesso)

SPCOM-L3 (Aegle B)

SS4 (Melambus)

SSP-L3 (Aegle A)

15:30 – 15:40

Coffee break

15:40 – 16:00

Coffee break

16:00 – 16:10

Afternoon Tutorials – II

T.10B (Aegle A)

T.6B (Melambus)

T.7B (Panacea)

T.8B (Aegle B)

T.9B (Acesso)

BSIP-P2 (Poster Area 2 Level 1)

CISI-L1 (Panacea)

SIPA-L1 (Hippocrates)

SLP-P1 (Poster Area 1 Level 1)

SS2 (Aegle B)

SS20 (Acesso)

SS3 (Aegle A)

16:10 – 16:30

Coffee break

Coffee break

16:30 – 17:00

AASP-P1 (Poster Area 1 Level 1)

BSIP-L2 (Panacea)

CSSM-L2 (Aegle B)

DISPPS-P1 (Poster Area 2 Level 1)

SENS-L2 (Aegle A)

SS13 (Hippocrates)

SSP-L2 (Acesso)

BSIP-L3 (Panacea)

CSSM-P1 (Poster Area 2 Level 1)

IFS-P1 (Poster Area 1 Level 1)

RADAR-L1 (Acesso)

SPCOM-L4 (Hippocrates)

SS1 (Aegle A)

SS10 (Aegle B)

17:00 – 17:30

17:30 – 18:00

18:00 – 18:10

18:10 – 20:00

20:00 – 20:30

Welcome Reception

20:30 – 22:00

Conference Banquet

22:00 – 23:59

Monday, August 28, 09:00 – 10:30
T.1A: Biomedical Image Reconstruction
Tutorial
Michael Unser

Room: Panacea

T.2A: Massive MIMO-Fundamentals and State-of-the-Art
Tutorial
Luca Sanguinetti

Room: Aegle A

T.3A: Target Tracking for Radar Systems: An Historical Overview from the Alpha-Betta Filter to Random Set Filters
Tutorial
Alfonso Farina and Luigi Chisci

Room: Acesso

T.4A: Deverberation and Reverberation of Audio, Music, and Speech
Tutorial
Patrick A. Naylor, Enzo De Sena, and Toon van Waterschoot

Room: Aegle B

T.5A: 5G Satellites and Beyond: A New Interference-Limited Paradigm
Tutorial
Ana Pérez-Neira and Miguel A. Vázquez

Room: Melambus

Monday, August 28, 10:30 – 11:00
Coffee break
Monday, August 28, 11:00 – 12:30
T.1B: Biomedical Image Reconstruction
Tutorial
Michael Unser

Room: Panacea

T.2B: Massive MIMO-Fundamentals and State-of-the-Art
Tutorial
Luca Sanguinetti,

Room: Aegle A

T.3B: Target Tracking for Radar Systems: An Historical Overview from the Alpha-Betta Filter to Random Set Filters
Tutorial
Alfonso Farina and Luigi Chisci

Room: Acesso

T.4B: Deverberation and Reverberation of Audio, Music, and Speech
Tutorial
Patrick A. Naylor, Enzo De Sena, and Toon van Waterschoot

Room: Aegle B

T.5B: 5G Satellites and Beyond: A New Interference-Limited Paradigm
Tutorial
Ana Pérez-Neira and Miguel A. Vázquez

Room: Melambus

Monday, August 28, 12:30 – 14:00
Lunch break
Monday, August 28, 14:00 – 15:30
T.10A: Bayes and Markov Listen to Music
Tutorial
George Tzanetakis

Room: Aegle A

T.6A: Emerging Topics in 5G Networks: Simultaneous Wireless Information and Energy Transfer
Tutorial
Marco Maso, Marco di Renzo, Samir M. Perlaza, and Bruno Clerckx

Room: Melambus

T.7A: Sparse Estimation Methods for Array Processing
Tutorial
Zai Yang, Gongguo Tang, and Petre Stoica

Room: Panacea

T.8A: Partial Difference Equations on Graphs and Networks: From Images to Graph Signal Processing
Tutorial
Abderrahim Elmoataz and Pierre Buyssens

Room: Aegle B

T.9A: Exploiting Structure and Pseudo-Convexity in Iterative Parallel Optimization Algorithms for Real-Time and Large-Scale Applications
Tutorial
Yang Yang and Marius Pesavento

Room: Acesso

Monday, August 28, 15:30 – 16:00
Coffee break
Monday, August 28, 16:00 – 17:30
T.10B: Bayes and Markov Listen to Music
Tutorial
George Tzanetakis

Room: Aegle A

T.6B: Emerging Topics in 5G Networks: Simultaneous Wireless Information and Energy Transfer
Tutorial
Marco Maso, Marco di Renzo, Samir M. Perlaza, and Bruno Clerckx

Room: Melambus

T.7B: Sparse Estimation Methods for Array Processing
Tutorial
Zai Yang, Gongguo Tang, and Petre Stoica

Room: Panacea

T.8B: Partial Difference Equations on Graphs and Networks: From Images to Graph Signal Processing
Tutorial
Abderrahim Elmoataz and Pierre Buyssens

Room: Aegle B

T.9B: Exploiting Structure and Pseudo-Convexity in Iterative Parallel Optimization Algorithms for Real-Time and Large-Scale Applications
Tutorial
Yang Yang and Marius Pesavento

Room: Acesso

Monday, August 28, 20:00 – 22:00
Welcome Reception
Tuesday, August 29, 08:30 – 09:30
Opening and Awards Ceremony
Room: Hippocrates

Chairs: Petros Maragos (National Technical University of Athens, Greece), Sergios Theodoridis (University of Athens, Greece)
Tuesday, August 29, 09:30 – 10:30
PLEN-1: Machine Learning Approaches for Solving Inverse Imaging Problems
EURASIP Fellow Inaugural Lecture More info
Prof. Aggelos Katsaggelos

Room: Hippocrates

Chair: Stefanos Kollias (University of Lincoln/NTUA, United Kingdom (Great Britain))
Tuesday, August 29, 10:30 – 10:50
Coffee break
Room: Level 1
Tuesday, August 29, 10:50 – 12:30
AASP-L1: Acoustic Sensor Array Processing
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)
10:50 Binaural Beamforming Using Pre-Determined Relative Acoustic Transfer Functions
Andreas Koutrouvelis, Richard Hendriks and Richard Heusdens (Delft University of Technology, The Netherlands); Jesper Jensen (Oticon, Denmark); Meng Guo (Oticon A/S, Denmark)
11:10 Retrieval of Individualized Head-Related Transfer Functions for Hearing Aid Applications
Michael Buerger, Stefan Meier and Christian Hofmann (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Germany); Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany); Eghart Fischer (Sivantos GmbH, Germany); Henning Puder (Sivantos GmbH & Sivantos GmbH, Germany)
11:30 Scalable Source Localization with Multichannel Alpha-Stable Distributions
Mathieu Fontaine (INRIA & University of Lorraine, France); Charles Vanwynsberghe (UPMC, France); Antoine Liutkus (INRIA, Nancy Grand-Est, France); Roland Badeau (LTCI, Télécom ParisTech, Université Paris-Saclay, France)
11:50 Angle-of-Arrival-Based Gesture Recognition Using Ultrasonic Multi-Frequency Signals
Hui Chen (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia); Tarig Ballal (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia); Mohamed Saad (King Abdullah University of Science and Technology); Tareq Y. Al-Naffouri (King Abdullah University of Science and Technology, USA)
12:10 Study of Widely Linear Multichannel Wiener Filter for Binaural Noise Reduction
Xin Leng (Northwestern Polytechnical University, P.R. China); Jingdong Chen (Northwestern Polytechnical University, USA); Israel Cohen (Technion – Israel Institute of Technology, Israel); Jacob Benesty (INRS-EMT, University of Quebec, Canada)
BSIP-P1: Biomedical Signal and Image Processing
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Christophoros Nikou (University of Ioannina, Greece)
Flexible Fusion of Electroencephalography and Functional Magnetic Resonance Imaging: Revealing Neural-Hemodynamic Coupling Through Structured Matrix-Tensor Factorization
Simon Van Eyndhoven and Borbála Hunyadi (KU Leuven, Belgium); Lieven De Lathauwer (KU Leuven Kulak, Belgium); Sabine Van Huffel (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium)
A Robust Algorithm for Gait Cycle Segmentation
Shuo Jiang, Xingchen Wang, Maria Kyrarini and Axel Graeser (University of Bremen, Germany)
Volumetric Segmentation of Human Eye Blood Vessels Based on OCT Images
Agnieszka Anna Stankiewicz (Poznan University of Technology, Poland); Tomasz Marciniak (PUT, Poland); Adam Miroslaw Dabrowski (Poznan University of Technology, Poland); Marcin Stopa (Poznan University of Medical Sciences, Poland); Elżbieta Marciniak (Heliodor Swiecicki Medical Hospital, Poznan University of Medical Sciences, Poland)
Automatic Prediction of Spirometry Readings from Cough and Wheeze for Monitoring of Asthma Severity
Achuth Rao MV, Prasanta Kumar Ghosh and Kausthubha K (Indian Institute of Science, India); Shivani Yadav (Electrical Engineering Indian Institute of Science India, India); Dipanjan Gope (Indian Institute of Science, India); Uma Maheswari (M S Ramaiah Medical College, India)
Pseudo-CT Generation by Conditional Inference Random Forest for MRI-based Radiotherapy Treatment Planning
Axel Largent, Jean-Claude Nunes, Hervé Saint-Jalmes and Antoine Simon (Laboratory of Signal and Image Processing (LTSI), Rennes, France & INSERM, UMR 1099, Rennes, France); Nicolas Perichon (Radiotherapy department, Centre Eugène Marquis, Rennes, France); Anais Barateau (Laboratory of Signal and Image Processing (LTSI), Rennes, France & INSERM, UMR 1099, Rennes, France); Chloé Hervé (Radiotherapy department, Centre Eugène Marquis, Rennes, France); Caroline Lafond (Laboratory of Signal and Image Processing (LTSI), Rennes, France & INSERM, UMR 1099, Rennes, France); Jason Dowling (CSIRO Australian e-Health Research Centre, Herston, Queensland, Australia); Renaud De Crevoisier and Oscar Acosta (Laboratory of Signal and Image Processing (LTSI), Rennes, France & INSERM, UMR 1099, Rennes, France)
Learning Feature Extractors for AMD Classification in OCT Using Convolutional Neural Networks
Dafydd Ravenscroft, Jingjing Deng and Xianghua Xie (Swansea University, United Kingdom (Great Britain)); Louise Terry, Tom Margrain, Rachel North and Ashley Wood (Cardiff University, United Kingdom (Great Britain))
Cognitive State Signature Analyses Using Single Channel EEG Data
Kumaresh Krishnan and Gopika Gopan K (International Institute of Information Technology, Bangalore, India); Madhav Rao (IIIT-B, India); Neelam Sinha (International Institute of Information Technology & Bangalore, India)
Gender Classification Based on EEG Signal
Ibrahim Yucel Ozbek, M. Mustafa Codur and Emin Oral (Ataturk University, Turkey)
A New Method for Breast Cancer Identification Using Multi-modal Features in Quaternionic Form
George Apostolopoulos (University of Patras, Greece); Athanasios Koutras (Technical Educational Institute of Western Greece, Greece); Ioanna Christoyianni and Evagellos Dermatas (University of Patras, Greece)
IVM-L1: Image, Video and Multimedia Processing
Lecture

Room: Hippocrates

Chair: Anastasios Tefas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
10:50 Deep Structured Features for Semantic Segmentation
Michael Tschannen, Lukas Cavigelli, Fabian Mentzer and Thomas Wiatowski (ETH Zurich, Switzerland); Luca Benini (Swiss Federal Institute of Technology (ETH), Switzerland)
11:10 3D Point Cloud Segmentation Using a Fully Connected Conditional Random Field
Xiao Lin (Technical University of Catalonia (UPC), Spain); Josep R. Casas (UPC Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Montse Pardas (Universitat Politecnica de Catalunya, Spain)
11:30 Concept Detection and Face Pose Estimation Using Lightweight Convolutional Neural Networks for Steering Drone Video Shooting
Nikolaos Passalis and Anastasios Tefas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
11:50 Detecting Conversational Gaze Aversion Using Unsupervised Learning
Matthew Roddy and Naomi Harte (Trinity College Dublin, Ireland)
12:10 Registration of Images to Unorganized 3D Point Clouds Using Contour Cues
Alba Pujol-Miró (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Javier Ruiz-Hidalgo (Universitat Politecnica de Catalunya, Spain); Josep R. Casas (UPC Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
SLP-L1: Spoofing Detection, Speaker Diarization and Recognition
Lecture

Room: Acesso

Chair: Tiago Falk (INRS-EMT, Canada)
10:50 Robust Statistical Processing of TDOA Estimates for Distant Speaker Diarization
Pablo Peso Parada (Nuance Communications, United Kingdom (Great Britain)); Dushyant Sharma (Nuance Communications, USA); Toon van Waterschoot (KU Leuven, Belgium); Patrick A Naylor (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
11:10 Variants of Mel-frequency Cepstral Coefficients for Improved Whispered Speech Speaker Verification in Mismatched Conditions
Milton Sarria-Paja and Tiago Falk (INRS-EMT, Canada)
11:30 Speaker Verification Anti-Spoofing Using Linear Prediction Residual Phase Features
Cemal Hanilci (Bursa Technical University, Turkey)
11:50 Spoofing Detection Employing Infinite Impulse Response – Constant Q Transform-based Feature Representations
Md. Jahangir Alam (Computer Research Institute of Montreal (CRIM) & École de Technologie Supérieure (ETS), Canada); Patrick Kenny (CRIM, Canada)
12:10 Novel Energy Separation Based Instantaneous Frequency Features for Spoof Speech Detection
Madhu Kamble (DA-IICT, Gandhinagar, Gujarat, India); Hemant A. Patil (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, India)
SPCOM-L1: Signal Processing for Communications
Lecture

Room: Panacea

Chair: Jonathon Chambers (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain))
10:50 Implementation Aspects of Nonlinear Precoding for G.fast – Coding and Legacy Receivers
Rainer Strobel (Intel Corporation, Germany); Andreas Barthelme and Wolfgang Utschick (Technische Universität München, Germany)
11:10 Collision Resolution and Interference Elimination in Multiaccess Communication Networks
Naeem Akl (UT Austin, USA); Ahmed Tewfik (University of Texas, Austin, USA)
11:30 Performance Analysis of PLNC Using Hierarchical Modulation
Safaa Nash’at Awny (Newcastle University & Newcastle University, United Kingdom (Great Britain)); Charalampos C. Tsimenidis, Jonathon Chambers and Stephane Le Goff (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain))
11:50 Topology-Aware Space-Time Network Coding
Rodolfo Torrea-Duran (KU Leuven, Belgium); Máximo Morales-Céspedes (Université Catholique de Louvain, Spain); Jorge Plata-Chaves (Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven), Belgium); Luc Vandendorpe (Université catholique de Louvain, Belgium); Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
12:10 Path Planning and Localization for Mobile Anchor Based Wireless Sensor Networks
Ecenaz Erdemir and T. Engin Tuncer (Middle East Technical University, Turkey)
SPGN-L1: Signal Processing over Graphs and Networks/Optimization Methods
Lecture

Room: Aegle A

Chair: Alexander Bertrand (KU Leuven, Belgium)
10:50 Online Convex Optimization for Dynamic Network Resource Allocation
Tianyi Chen (University of Minnesota, USA); Qing Ling (University of Science and Technology of China, P.R. China); Georgios B. Giannakis (University of Minnesota, USA)
11:10 Exact Diffusion Strategy for Optimization by Networked Agents
Kun Yuan and Bicheng Ying (University of California, Los Angeles, USA); Xiaochuan Zhao (Qualcomm, USA); Ali H. Sayed (University of California, Los Angeles, USA)
11:30 Network Topology Inference via Elastic Net Structural Equation Models
Panagiotis A. Traganitis, Yanning Shen and Georgios B. Giannakis (University of Minnesota, USA)
11:50 A Connectedness Constraint for Learning Sparse Graphs
Martin Sundin (KTH Royal Institute of Technology & KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Arun Venkitaraman (KTH Royal Institute of Technology Stockholm, Sweden); Magnus Jansson (KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Saikat Chatterjee (KTH – Royal Institute of Technology & Communication Theory Lab, Sweden)
12:10 A Global Optimization Approach for Rational Sparsity Promoting Criteria
Marc Castella (Institut Mines-Télécom, Télécom SudParis & UMR-CNRS 5157 SAMOVAR, France); Jean-Christophe Pesquet (Center for Visual Computing, CentraleSupelec, France)
SSP-P1: Statistical Signal Processing
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Athanasios A. Rontogiannis (National Observatory of Athens, Greece)
Robust Distributed Multi-Speaker Voice Activity Detection Using Stability Selection for Sparse Non-Negative Feature Extraction
Lala Khadidja Hamaidi, Michael Muma and Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
Robust Distributed Sequential Hypothesis Testing for Detecting a Random Signal in Non-Gaussian Noise
Mark Ryan Leonard (Technische Universität Darmstadt, Germany); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
Recycling Gibbs Sampling
Luca Martino (University of Helsinki, Finland); Víctor Elvira (IMT Lille Douai, France); Gustau Camps-Valls (University of Valencia, Spain)
H_{infinite} Estimator for Gearbox Diagnosis in Variable Speed Conditions
Amadou Assoumane (University of Orleans, France); Philippe Ravier (Université d’Orléans, France); Cecile Capdessus (Universite d’Orleans, France); Edgard Sekko (University of Orleans, France)
On the Number of Iterations for the Matching Pursuit Algorithm
Fangyao Li and Christopher Triggs (The University of Auckland, New Zealand); Bogdan Dumitrescu (University Politehnica of Bucharest, Romania); Ciprian Doru Giurcaneanu (The University of Auckland, New Zealand)
Performance Bounds for Cooperative RSS Emitter Tracking Using Diffusion Particle Filters
Stiven S Dias (Instituto Tecnológico de Aeronáutica (ITA) & Embraer S.A., Brazil); Marcelo Bruno (ITA, Brazil)
Deconvolution-Segmentation for Textured Images
Jean-François Giovannelli (IMS, UMR CNRS 52 18, Université Bordeaux 1, France); Cornelia Vacar (FEI Visualization Sciences Group, France)
Wheels Coating Process Monitoring in the Presence of Nuisance Parameters Using Sequential Change-Point Detection Method
Karim Tout (Troyes University of Technology, France); Florent Retraint (UTT, France); Rémi Cogranne (Troyes University of Technology – ICD – LM2S – UMR STMR CNRS, France)
Group Metropolis Sampling
Luca Martino (University of Helsinki, Finland); Víctor Elvira (IMT Lille Douai, France); Gustau Camps-Valls (University of Valencia, Spain)
Global Error Control Procedure for Spatially Structured Targets
Raphael Bacher, Florent Chatelain and Olivier Michel (Univ Grenoble-Alpes, CNRS, INPG, Gipsa-lab)
Event-based Particle Filtering with Point and Set-valued Measurements
Somayeh Davar and Arash Mohammadi (Concordia University, Canada)
Tuesday, August 29, 12:30 – 14:00
Lunch break
Tuesday, August 29, 14:00 – 15:40
AASP-L2: Auditory Modeling and Hearing Aids
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Shoji Makino (University of Tsukuba, Japan)
14:00 Non-Intrusive Intelligibility Prediction Using a Codebook-Based Approach
Charlotte Sørensen (Aalborg University & GN Hearing A/S, Denmark); Mathew Shaji Kavalekalam (Aalborg University, Denmark); Angeliki Xenaki (GN Hearing A/S & Scripps Institution of Oceanography, University of California San Diego, Denmark); Jesper Bünsow Boldt (GN Hearing A/S); Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark)
14:20 New Insights into the Role of the Head Radius in Model-Based Binaural Speaker Localization
Mehdi Zohourian (Ruhr-Universität Bochum, Germany); Rainer Martin (Ruhr-University Bochum, Germany); Nilesh Madhu (NXP Software, Germany)
14:40 Sparsity Promoting LMS for Adaptive Feedback Cancellation
Ching-Hua Lee and Bhaskar Rao (University of California, San Diego, USA); Harinath Garudadri (University of California, San Diego)
15:00 Combining Null-Steering and Adaptive Filtering for Acoustic Feedback Cancellation in a Multi-Microphone Earpiece
Henning Schepker (University of Oldenburg, Germany); Linh Tran (Curtin University, Australia); Nordholm Sven (Curtin University of Technology, Australia); Simon Doclo (University of Oldenburg, Germany)
15:20 A Sparsity-Aware Proportionate Normalized Maximum Correntropy Criterion Algorithm for Sparse System Identification in Non-Gaussian Environment
Yanyan Wang and Yingsong Li (Harbin Engineering University, P.R. China); Rui Yang (Huazhong Agricultural University, P.R. China)
BSIP-L1: Biomedical Signal and Image Processing
Lecture

Room: Hippocrates

Chair: Francoise Peyrin (Universite de Lyon INSA Lyon & Inserm U1044 UMR CNRS 5220, France)
14:00 An Unsupervised Bayesian Approach for the Joint Reconstruction and Classification of Cutaneous Reflectance Confocal Microscopy Images
Abdelghafour Halimi (University of Toulouse, ENSEEIHT-IRIT, France); Hadj Batatia (University of Toulouse, France); Jimmy Le Digabel and Gwendal Josse (Pierre Fabre Laboratory, France); Jean-Yves Tourneret (University of Toulouse & ENSEEIHT, France)
14:20 Hyperparameter Estimation in Maximum a Posteriori Regression Using Group Sparsity with an Application to Brain Imaging
Yousra Bekhti and Roland Badeau (LTCI, Télécom ParisTech, Université Paris-Saclay, France); Alexandre Gramfort (Institut Mines-Télécom, Télécom ParisTech, CNRS-LTCI & Neurospin CEA Saclay, France)
14:40 Automatic Atlas-Guided Constrained Random Walker Algorithm for 3D Segmentation of Muscles on Water Magnetic Resonance Images
Faezeh Fallah and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany); Fabian Bamberg (University Clinic of Tuebingen, Germany)
15:00 RSS-based Respiratory Rate Monitoring Using Periodic Gaussian Processes and Kalman Filtering
Roland Hostettler (Aalto University, Finland); Ossi Kaltiokallio (Aalto University); Huseyin Yigitler and Simo Särkkä (Aalto University, Finland); Riku Jäntti (Aalto University)
15:20 Recovery of Missing Samples in Fetal Heart Rate Recordings with Gaussian Processes
Guanchao Feng (Stony Brook University, USA); Gerald Quirk (Stony Brook University Hospital, USA); Petar M. Djurić (Stony Brook University, USA)
IFS-L1: Information Forensics and Security
Lecture

Room: Aegle A

Chair: Patrizio Campisi (Università degli Studi Roma Tre, Italy)
14:00 Malicious Users Discrimination in Organized Attacks Using Structured Sparsity
Mehmet Yamac (Bogazici University, EE Department, Turkey); Bulent Sankur and Ali Taylan Cemgil (Bogazici University, Turkey)
14:20 Log-Likelihood Score Level Fusion for Improved Cross-Sensor Smartphone Periocular Recognition
Fernando Alonso Fernandez (Halmstad University, Sweden); Kiran B. Raja (Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway); Christoph Busch (NTNU – Gjøvik, Norway); Josef Bigun (Halmstad University, Sweden)
14:40 Joint Learning of Local Fingerprint and Content Modulation
Dimche Kostadinov, Sviatoslav Voloshynovskiy and Sohrab Ferdowsi (University of Geneva, Switzerland)
15:00 Higher-Order, Adversary-Aware, Double JPEG-Detection via Selected Training on Attacked Samples
Benedetta Tondi, Mauro Barni and Ehsan Nowroozi (University of Siena, Italy)
15:20 Electric Network Frequency Estimation Based on Linear Canonical Transform for Audio Signal Authentication
Wei Zhong (Beijing Institute of Electronics Technology and Application, P.R. China); Xingang You (Beijing Institute of Electronic Technology and Application, P.R. China); Xiangwei Kong and Bo Wang (Dalian University of Technology, P.R. China)
MLSP-P1: Machine Learning for Signal Processing
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Anastasios Tefas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
A Two-Stage Subspace Trust Region Approach for Deep Neural Network Training
Viacheslav Dudar (Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukraine); Giovanni Chierchia (Université Paris Est, France); Emilie Chouzenoux (Université Paris-Est Marne-la-Vallée, France); Jean-Christophe Pesquet (Center for Visual Computing, CentraleSupelec, France); Vladimir Semenov (Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukraine)
Active Learning with Cross-Dataset Validation in Event-Based Non-Intrusive Load Monitoring
Florian Liebgott and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany)
Time-series Classification Using Neural Bag-of-Features
Nikolaos Passalis, Avraam Tsantekidis and Anastasios Tefas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece); Juho Kanniainen, Moncef Gabbouj and Alexandros Iosifidis (Tampere University of Technology, Finland)
Qualitative Assessment of Recurrent Human Motion
André Ebert and Michael Beck (Ludwig Maximilian University of Munich, Germany); Andy Mattausch (LMU Munich, Germany); Lenz Belzner and Claudia Linnhoff-Popien (University of Munich, Germany)
Visualization of Feature Evolution During Convolutional Neural Network Training
Arjun Punjabi and Aggelos K Katsaggelos (Northwestern University, USA)
An Elliptical-Shaped Density-Based Classification Algorithm for Detection of Entangled Clusters
Stanley Smith (Conservatoire National des Arts et Métiers, France); Mylene Pischella and Michel Terré (CNAM, France)
A General Framework for Adversarial Bandits
Kaan Gokcesu and Suleyman Serdar Kozat (Bilkent University, Turkey)
A Rate Optimal Switching Bandit Algorithm
Kaan Gokcesu and Suleyman Serdar Kozat (Bilkent University, Turkey)
A Post-Nonlinear Mixture Model Approach to Binary Matrix Factorization
Mamadou Diop (University of Lorraine, France); Anthony Larue (CEA, France); Sebastian Miron (CRAN, Université de Lorraine, CNRS, France); David Brie (CRAN, Nancy Université, CNRS, France)
Classification of One-Dimensional Non-Stationary Signals Using the Wigner-Ville Distribution in Convolutional Neural Networks
Johan Brynolfsson and Maria Sandsten (Lund University, Sweden)
Spectral Detection and Localization of Radio Events with Learned Convolutional Neural Features
Tim O’Shea (Virginia Tech, USA); Tamoghna Roy and Tugba Erpek (Virginia Tech)
NSPGN-P1: Nonlinear Signal Processing/Signal Processing over Graphs and Networks
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Peter Djuric (State University of New York at Stony Brook, USA)
Low-Rank and Nonlinear Model Approach to Image Inpainting
Ryohei Sasaki (Tokyo University of Science, Japan); Katsumi Konishi (Kogakuin University, Japan); Tomohiro Takahashi and Toshihiro Furukawa (Tokyo University of Science, Japan)
Autonomous State Space Models for Recursive Signal Estimation Beyond Least Squares
Nour Zalmai, Reto Wildhaber and Hans-Andrea Loeliger (ETH Zurich, Switzerland)
Characterization of Discrete Linear Shift-Invariant Systems
Michael Clausen (University of Bonn, Germany); Frank Kurth (Fraunhofer FKIE, Germany)
Topology Design to Increase Network Lifetime in WSN for Graph Filtering in Consensus Processes
Leila Ben Saad, Thilina Weerasinghe and Baltasar Beferull-Lozano (University of Agder, Norway)
Fractional Graph-based Semi-Supervised Learning
Paulo Gonçalves (INRIA, France); Sarah de Nigris and Esteban Bautista Ruiz (ENS de Lyon, France); Patrice Abry (Ecole Normale Superieure, Lyon, France); Konstantin Avrachenkov (INRIA Sophia Antipolis, France)
Distributed Greedy Sparse Learning over Doubly Stochastic Networks
Ahmed Zaki (KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Arun Venkitaraman (KTH Royal Institute of Technology Stockholm, Sweden); Saikat Chatterjee (KTH – Royal Institute of Technology & Communication Theory Lab, Sweden); Lars K. Rasmussen (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
Signal Processing on Kernel-Based Random Graphs
Matthew Morency and Geert Leus (Delft University of Technology, The Netherlands)
Graph Spectral Domain Feature Representation for in-Air Drawn Number Recognition
Basheer Alwaely (University of Sheffield, United Kingdom (Great Britain)); Charith Abhayaratne (The University of Sheffield, United Kingdom (Great Britain))
Graph Adjacency Matrix Learning for Irregularly Sampled Markovian Natural Images
Stefania Colonnese (Università La Sapienza di Roma, Italy); Mauro Biagi (Sapienza University of Rome, Italy); Roberto Cusani and Gaetano Scarano (Università La Sapienza di Roma, Italy)
SENS-L1: Sensor Array and Multichannel Signal Processing
Lecture

Room: Acesso

Chair: Martin Haardt (Ilmenau University of Technology, Germany)
14:00 Defending Surveillance Sensor Networks Against Data-Injection Attacks via Trusted Nodes
Roberto López-Valcarce (Universidad de Vigo, Spain); Daniel Romero (University of Agder, Norway)
14:20 Channel Estimation and Training Design for Hybrid Multi-Carrier MmWave Massive MIMO Systems: The Beamspace ESPRIT Approach
Jianshu Zhang and Martin Haardt (Ilmenau University of Technology, Germany)
14:40 Modal Beamforming for Small Circular Arrays of Particle Velocity Sensors
Berke Gur (Bahcesehir University, Turkey)
15:00 Thinned Coprime Arrays for DOA Estimation
Ahsan Raza and Wei Liu (University of Sheffield, United Kingdom (Great Britain)); Qing Shen (Beijing Institute of Technology, P.R. China)
15:20 Joint Frequency and 2-D DOA Recovery with sub-Nyquist Difference Space-Time Array
Achanna Anil Kumar (TCS Innovation Labs, India); Girish Chandra and P. Balamuralidhar (Tata Consultancy Services, India)
SPCOM-L2: Signal Processing for Communications
Lecture

Room: Panacea

Chair: Eleftherios Kofidis (University of Piraeus & Computer Technology Institute (CTI), Greece)
14:00 Filtered Multitone Multicarrier Modulation with Partially Overlapping Sub-Channels
Kai Shao (Chongqing University of Posts and Telecommunications (CQUPT), P.R. China); Luping Pi (Chongqing University of Posts and Telecommunications, P.R. China); Juha Yli-Kaakinen and Markku K. Renfors (Tampere University of Technology, Finland)
14:20 Low Complexity Channel Shortening for Discrete Multitone Modulation Systems
Van Minh Nguyen (Huawei Technologies, France); Stefano Tomasin (University of Padova, Italy)
14:40 An Online Algorithm for Joint Long-Term Base Station Activation and Beamforming in Green Downlink MISO Networks
Jingran Lin, Qiang Li and Hongwei Deng (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)
15:00 Gradient-based Algorithm for Designing Sequence with Low Autocorrelation Sidelobes
Liang Tang, Yongfeng Zhu and Qiang Fu (National University of Defense Technology, P.R. China)
15:20 Joint Channel Estimation / Data Detection in MIMO-FBMC/OQAM Systems – A Tensor-Based Approach
Eleftherios Kofidis (University of Piraeus & Computer Technology Institute (CTI), Greece); Christos Chatzichristos (Computer Technology Institute (CTI), Greece); André de Almeida (Federal University of Ceará & Wireless Telecom Research Group – GTEL, Brazil)
Tuesday, August 29, 15:40 – 16:00
Coffee break
Room: Level 1
Tuesday, August 29, 16:00 – 18:00
BSIP-P2: Biomedical Signal and Image Processing
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Christophoros Nikou (University of Ioannina, Greece)
Unmixing Dynamic PET Images with a PALM Algorithm
Yanna Cavalcanti, Thomas Oberlin and Nicolas Dobigeon (University of Toulouse, France); Clovis Tauber (UMRS INSERM U930 Université François Rabelais, France)
Relevance of Empirical Mode Decomposition for Fetal Heartbeat Detection on Smartphone Devices
Ivan Vican and Gordan Kreković (Bellabeat, Inc., Croatia)
Effect of a Humorous Audio-visual Stimulus on Autonomic Nervous System and Heart of Females
Karan Pande, Deepanjali Gaur and Suraj Kumar Nayak (National Institute of Technology, Rourkela, India); Shankar Patel (Jagnyaseni Hospital, Jharsuguda, India); Arfat Anis (King Saud University, Riyadh, India); Biswajit Mohapatra (Vesaj Patel Hospital, India); Sirsendu Sekhar Ray (National Institute of Technology, India); Kunal Pal (National Institute of Technology, Rourkela, India)
Triaxial Rehabilitative Data Analysis Incorporating Matching Pursuit
Tracey Lee (Singapore Polytechnic & Monash University, Singapore); Saeid Sanei (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain)); Kee Hao Leo (Singapore Polytechnic, Singapore); Effie Chew (National University Hospital, Singapore); Ling Zhao (Senior Therapist, Singapore)
Three-dimensional Fluorescence Lifetime Imaging in Confocal Microscopy of Living Cells
Larisa Baiazitova, Vratislav Čmiel, Josef Skopalík, Ondřej Svoboda and Ivo Provazník (Brno University of Technology, Czech Republic)
Characterizing Absence Epileptic Seizures from Depth Cortical Measurements
Saeed Akhavan (GIPSA-LAB, University Grenoble-Alpes, Grenoble, France); Ronald Phlypo (GIPSA-lab, France); Hamid Soltanian-Zadeh (University of Tehran, Iran); Florian Studer (Grenoble Institut des Neurosciences, France); Antoine Depaulis (Université Joseph Fourier, Grenoble, France); Christian Jutten (GIPSA-Lab, France)
Direct Nonparametric Estimation of the Period and the Shape of a Periodic Component in Short Duration Signals
Ali Mohammad-Djafari (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS), France)
Investigation of Nonlinear Granger Causality in the Context of Epilepsy
Mahjoub Chahira (National Engineering School of Sfax, Tunisia); Jean Bellanger (Université Rennes 1, France); Sahbi Chaibi (LETI Laboratory, Tunisia); Abdennaceur Kachouri (Laboratoire d’Electronique et des Technologies de l’Information, Tunisia); Régine Le Bouquin Jeannès (University of Rennes 1, France)
EEG Seizure Detection by Integrating Slantlet Transform with Sparse Coding
Ali Ibrahim, Hanqi Zhuang, Nurgun Erdol and Ali Muhamed Ali (Florida Atlantic University, USA)
CISI-L1: Computational Imaging/Spectral Imaging
Lecture

Room: Panacea

Chair: Gonzalo Arce (University of Delaware, USA)
16:00 High-dimensional Optimization of Color Coded Apertures for Compressive Spectral Cameras
Hoover Rueda (University of Delaware, USA); Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia); Gonzalo Arce (University of Delaware, USA)
16:20 Multi-Resolution Reconstruction Algorithm for Compressive Single Pixel Spectral Imaging
Hans Garcia (Universidad Industrial de Santander, Colombia); Claudia Correa-Pugliese (University of Delaware, USA); Ofelia P Villarreal, Samuel Pinilla and Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia)
16:40 Honey Dataset Standard Using Hyperspectral Imaging for Machine Learning Problems
Ary Noviyanto and Waleed H. Abdulla (The University of Auckland, New Zealand)
17:00 Bayesian Method with Sparsity Enforcing Prior of Dual-Tree Complex Wavelet Transform Coefficients for X-ray CT Image Reconstruction
Li Wang (L2S-UPS, France); Ali Mohammad-Djafari (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS), France); Nicolas Gac (Laboratoire des Signaux et Systèmes (L2S), France)
17:20 A New Multiplicative Nonnegative Matrix Factorization Method for Unmixing Hyperspectral Images Combined with Multispectral Data
Benkouider Yasmine Kheira (Centre des Techniques Spatiales); Moussa Sofiane Karoui (Centre des Techniques Spatiales, Algeria); Yannick Deville (University of Toulouse, France); Shahram Hosseini (University of Toulouse / CNRS / IRAP, France)
17:40 Hyperspectral Image Restoration Based on Spatio-Spectral Structure Tensor Regularization
Ryuji Kurihara (The University of Kitakyushu, Japan); Shunsuke Ono (Tokyo Institute of Technology, Japan); Keiichiro Shirai (Shinshu University Japan, Japan); Masahiro Okuda (The University of Kitakyushu, Japan)
SIPA-L1: Signal and Image Processing Applications
Lecture

Room: Hippocrates

Chair: Athina Petropulu (Rutgers, The State University of New Jersey, USA)
16:00 A New Approach to Dictionary-Based Nonnegative Matrix Factorization
Jeremy Cohen (FNRS UMONS, Belgium); Nicolas Gillis (Université Catholique de Louvain, Belgium)
16:20 Denoising Galaxy Spectra with Coupled Dictionary Learning
Konstantina Fotiadou (Institute of Computer Science, Foundation for Research and Technology & University of Crete, Greece); Grigorios Tsagkatakis (FORTH, Greece); Bruno Moraes (University College London, Greece); Filipe Abdalla (University College London & Rhodes University, United Kingdom (Great Britain)); Panagiotis Tsakalides (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)
16:40 Restoration from Multispectral Blurred Data with Non-Stationary Instrument Response
Mohamed el Amine Hadj-Youcef (Université Paris-Sud 11, France); Francois Orieux (Universite Paris-Sud 11, France); Aurelia Fraysse (Universite Paris Sud, France); Alain Abergel (Institut d’Astrophysique Spatiale, France)
17:00 Landmine Detection from GPR Data Using Convolutional Neural Networks
Silvia Lameri (Politecnico di Milano, Italy); Federico Lombardi (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Paolo Bestagini, Maurizio Lualdi and Stefano Tubaro (Politecnico di Milano, Italy)
17:20 A Statistical Model of Tristimulus Measurements Within and Between OLED Displays
Matti Raitoharju (Tampere University of Technology, Finland); Samu Kallio and Matti Pellikka (Microsoft Mobile, Finland)
17:40 Automatic Crater Detection and Age Estimation for Mare Regions on the Lunar Surface
Atheer L. Salih (Image Analysis Group, TU Dortmund, Dortmund, Germany); Philipp Schulte and Arne Grumpe (TU Dortmund University, Germany); Christian Wöhler (Dortmund University of Technology, Germany); Harald Hiesinger (Institut für Planetologie, Westfälische Wilhelms-Universität Münster, Germany)
SLP-P1: Speech Recognition and Other Speech and Language Technology Topics
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Gerasimos Potamianos (University of Thessaly, Greece)
Voice Activity Detection Using Discriminative Restricted Boltzmann Machines
Rogério Borin and Magno T. M. Silva (University of São Paulo, Brazil)
Class Specific GMM Based Sparse Feature for Speech Units Classification
Pulkit Sharma (IIT Mandi, India); Vinayak Abrol (IIT MANDI, INDIA, India); Dileep Aroor Dinesh (Indian Institute of Technology Mandi (IIT Mandi), India); Anil Kumar Sao (IIT Mandi, India)
Comparison of I-vector and GMM-UBM Approaches to Speaker Identification with TIMIT and NIST 2008 Databases in Challenging Environments
Musab T. S. Al-Kaltakchi and Wai Lok Woo (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain)); Satnam Dlay (University of Newcastle, United Kingdom (Great Britain)); Jonathon Chambers (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain))
Low Resource Point Process Models for Keyword Spotting Using Unsupervised Online Learning
Samik Sadhu and Prasanta Kumar Ghosh (Indian Institute of Science, India)
Residual Neural Networks for Speech Recognition
Hari Vydana (IIIT HYDERABAD, India); Anil Kumar Vuppala (International Institute of Information Technology Hyderabad, India)
A Curriculum Learning Method for Improved Noise Robustness in Automatic Speech Recognition
Stefan Braun, Daniel Neil and Shih-Chii Liu (University of Zurich and ETH Zurich, Switzerland)
A Reassigned Front-End for Speech Recognition
Georgina Tryfou (Fondazione Bruno Kessler & University of Trento, Italy); Maurizio Omologo (Fondazione Bruno Kessler – irst, Italy)
On the Improvement of Modulation Features Using Multi-Microphone Energy Tracking for Robust Distant Speech Recognition
Isidoros Rodomagoulakis and Petros Maragos (National Technical University of Athens, Greece)
VTLN-Warped Gaussian Posteriorgram for QbE-STD
Maulik C. Madhavi (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, Gandhinagar, India); Hemant A. Patil (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, India)
Context Incorporation Using Context – Aware Language Features
Aggeliki Vlachostergiou (National Techical University of Athens, Greece); George Marandianos (National Technical University of Athens, Greece); Stefanos Kollias (University of Lincoln/NTUA, United Kingdom (Great Britain))
Effectiveness of Ideal Ratio Mask for Non-intrusive Quality Assessment of Noise Suppressed Speech
Meet Soni and Hemant A. Patil (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, India)
Perception and Production of L2 Mandarin Tones by Swedish Learners
Yasuko Nagano-Madsen (University of Gothenburg, Sweden); Xinzheng Wan (Uppsala University, Sweden)
SS2: Special Session on Acoustical Signal Processing for Hearables
Lecture
Session organizers: Simon Doclo and Nordholm Sven

Room: Aegle B

Chairs: Simon Doclo (University of Oldenburg, Germany), Nordholm Sven (Curtin University of Technology, Australia)
16:00 Decorrelation Measures for Stabilizing Adaptive Feedback Cancellation in Hearing Aids
Henning Puder (Sivantos GmbH & Sivantos GmbH, Germany); Falco Strasser (Darmstadt University of Technology, Germany)
16:20 Real Time Noise Suppression in Social Settings Comprising a Mixture of Non-stationary and Transient Noise
Pei Chee Yong (Curtin University, Australia); Nordholm Sven (Curtin University)
16:40 Time-Domain Kalman Filter for Active Noise Cancellation Headphones
Stefan Liebich and Johannes Fabry (RWTH Aachen & Institute for Communication Systems, Germany); Peter Jax (RWTH Aachen University, Germany); Peter Vary (RWTH Aachen, Germany)
17:00 Binaural Speech Enhancement with Spatial Cue Preservation Utilising Simultaneous Masking
Andreas Koutrouvelis (Delft University of Technology, The Netherlands); Jesper Jensen (Oticon, Denmark); Meng Guo (Oticon A/S, Denmark); Richard Hendriks and Richard Heusdens (Delft University of Technology, The Netherlands)
17:20 Sensitivity Analysis of the Multi-Frame MVDR Filter for Single-Microphone Speech Enhancement
Dörte Fischer and Simon Doclo (University of Oldenburg, Germany)
17:40 Real-Time Adaptive Equalization for Headphone Listening
Juho Liski (Aalto University School of Electrical Engineering, Finland); Vesa Valimaki (Aalto University, Finland); Sampo Vesa and Riitta Väänänen (Nokia, Finland)
SS20: Special Session on Signal Processing Challenges in 5G Mobile Communications
Lecture
Session organizers: Stefan Schwarz and Markus Rupp

Room: Acesso

Chair: Markus Rupp (TU Wien, Austria)
16:00 Throughput-Based Performance Evaluation of 5G-Candidate Waveforms in High Speed Scenarios
Tomás Domínguez-Bolaño, José Rodríguez-Piñeiro, José A. García-Naya and Luis Castedo (University of A Coruña, Spain)
16:20 Analysis of the Performance of a Non-Coherent Large Scale SIMO System Based on M-DPSK Under Rician Fading
Victor Monzon and Ana Garcia Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain)
16:40 A Mutual Coupling Model for Massive MIMO Applied to the 3GPP 3D Channel Model
Stefan Pratschner (TU Wien, Austria); Sebastian Caban (Vienna University of Technology, Austria); Stefan Schwarz and Markus Rupp (TU Wien, Austria)
17:00 Covariance Estimation with Projected Data: Applications to CSI Covariance Acquisition and Tracking
Alexis Decurninge (Huawei Technologies, France); Maxime Guillaud (Huawei Technologies, Mathematical and Algorithmic Sciences Lab, France)
17:20 Sensor-based Predictive Communication for Highly Dynamic Multi-Hop Vehicular Networks
Roman Alieiev (Volkswagen AG, Germany); Jiri Blumenstein and Roman Marsalek (Brno University of Technology, Czech Republic); Thorsten Hehn (Volkswagen, Germany); Andreas Kwoczek (Volkswagen AG, Germany); Thomas Kürner (Technische Universität Braunschweig, Germany)
17:40 A Study on the Physical Layer Performance of GFDM for High Throughput Wireless Communication
Ahmad Nimr (Dresden University of Technology, Germany); Dan Zhang, Ana Belen Martinez and Gerhard Fettweis (Technische Universität Dresden, Germany)
SS3: Special Session on Advanced Tensor Methods for Big Data Processing
Lecture
Session organizers: Gérard Favier, André L.F. de Almeida, and Rémy Boyer

Room: Aegle A

Chair: George Tzanetakis (University of Victoria, Canada)
16:00 ACMTF for Fusion of Multi-Modal Neuroimaging Data and Identification of Biomarkers
Evrim Acar (University of Copenhagen, Denmark); Yuri Levin-Schwartz (University of Maryland, Baltimore County, USA); Vince Calhoun (University of New Mexico, USA); Tulay Adali (University of Maryland, Baltimore County, USA)
16:20 Tensor-Based Sparsity Order Estimation for Big Data Applications
Kefei Liu (Indiana University School of Medicine, USA); Florian Roemer (Ilmenau University of Technology, Germany); João Paulo Carvalho Lustosa da Costa (Universidade de Brasília (UnB), Brazil); Jie Xiong, Yisheng Yan and Wen-Qin Wang (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China); Giovanni Del Galdo (Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS & Technische Universität Ilmenau, Germany)
16:40 A Novel Non-Iterative Algorithm for Low-Multilinear-Rank Tensor Approximation
José Henrique de Morais Goulart (Gipsa-Lab, CNRS, University Grenoble Alpes, France); Pierre Comon (CNRS, University Grenoble Alpes, France)
17:00 Large Deviation Analysis of the CPD Detection Problem Based on Random Tensor Theory
Rémy Boyer (Université Paris-Sud (UPS), CNRS, CentraleSupelec, France); Philippe Loubaton (Université de Marne La Vallée, France)
17:20 Nonlinear Least Squares Updating of the Canonical Polyadic Decomposition
Michiel Vandecappelle and Nico Vervliet (KU Leuven, Belgium); Lieven De Lathauwer (KU Leuven Kulak, Belgium)
17:40 Low Rank Canonical Polyadic Decomposition of Tensors Based on Group Sparsity
Xu Han (Université de Rennes 1, France); Laurent Albera (Université de Rennes1 & Inserm, France); Amar Kachenoura (University of Rennes1-LTSI & Inserm – UMR 1099, France); Lotfi Senhadji (Université de Rennes 1 & Inserm, France); Hua Zhong Shu (Southeast University, P.R. China)
Wednesday, August 30, 08:40 – 09:40
PLEN-2: On Learning Invariants and Representation Spaces of Shapes and Forms

More info

Prof. Ron Kimmel

Room: Hippocrates

Chair: Petros Maragos (National Technical University of Athens, Greece)
Wednesday, August 30, 09:40 – 10:00
Coffee break
Room: Level 1
Wednesday, August 30, 10:00 – 12:00
3MT: 3 Minute Thesis
Room: Melambus

Chairs: Petros T. Boufounos (Mitsubishi Electric Research Laboratories & Rice University, USA), Aggelos Pikrakis (University of Piraeus, Greece)
10:00 3MT Introductory Remarks
10:03 Biometric Recognition using Brain Signals
Rig Das (Roma Tre University, Italy)
10:06 Mind reading via fMRI data analysis and higher order tensor representations
Christos Chatzichristos (National and Kapodistrian University of Athens, Greece)
10:09 Privacy protection in video surveillance
Ruchaud Natacha Eurecom (Eurecom, France)
10:12 Diagnosing neurological diseases by fusing EEG and fMRI
Simon Van Eyndhoven (KU Leuven, Belgium)
10:15 Deposition of diamond on silicon carbide for high power electronics
Debarati Mukherjee (University of Aveiro, Portugal)
10:18 Speech Separation and Recognition Using CASA Segmentation and Language-Based Grouping
Ivan Karpukhin (Lomonosov Moscow State University, Russia)
10:21 Low Complexity Cooperative Estimation for through the Wall Radar Imaging
Mohammad Tamim (Alkhodary King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia)
10:24 Beating Atrial Fibrillation
Tim Schäck (Technische Universität Darmstadt, Germany)
10:27 Context-aware Adaptive Biometrics using Multiagents
Fatina Shukur (The University of Buckingham, UK)
AASP-L3: Modeling, Analysis, and Synthesis of Acoustic Environments
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Augusto Sarti (Politecnico di Milano, Italy)
10:00 Synthesis of a Spatially Band-Limited Plane Wave in the Time-Domain Using Wave Field Synthesis
Nara Hahn, Fiete Winter and Sascha Spors (University of Rostock, Germany)
10:20 Sparse Parametric Modeling of the Early Part of Acoustic Impulse Responses
Constantinos Papayiannis, Christine Evers and Patrick A Naylor (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
10:40 An Image-Inspired Audio Sharpness Index
Gael Mahé and Lionel Moisan (Université Paris Descartes, France); Mihai Petru Mitrea (Institut Telecom – Telecom SudParis, France)
11:00 Time-Domain Realisation of Model-Based Rendering for 2.5D Local Wave Field Synthesis Using Spatial Bandwidth-Limitation
Fiete Winter, Nara Hahn and Sascha Spors (University of Rostock, Germany)
11:20 Investigation of Electric Network Frequency for Synchronization of Low Cost and Wireless Sound Cards
Oleg Golokolenko (Ilmenau University of Technology, Germany); Gerald Schuller (Ilmenau University of Technology & Fraunhofer Institute for Digital Media Technology, Germany)
11:40 Optimizing Acoustic Feature Extractor for Anomalous Sound Detection Based on Neyman-Pearson Lemma
Yuma Koizumi (Nippon Telegraph and Telephone Corporation & NTT Media Intelligence Laboratories, Japan); Shoichiro Saito (NTT Media Intelligence Laboratories, Japan); Hisashi Uematsu (Nippon Telegraph and Telephone Corporation, Japan); Noboru Harada (NTT Communication Science Labs., Japan)
CSSM-L1: Sparse Representations in Signal/Image Processing and Imaging
Lecture

Room: Panacea

Chair: Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland)
10:00 Joint Active Device Identification and Symbol Detection Using Sparse Constraints in Massive MIMO Systems
Ganapati Hegde (TU Darmstadt, Germany); Marius Pesavento (Technische Universität Darmstadt & Merckstr. 25, Germany); Marc Pfetsch (Technische Universität Darmstadt, Germany)
10:20 Restoration of Multilayered Single-Photon 3D LiDAR Images
Abderrahim Halimi and Rachael Tobin (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Aongus McCarthy and Steve McLaughlin (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Gerald Buller (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain))
10:40 Sparse Reconstruction Algorithms for Nonlinear Microwave Imaging
Hidayet Zaimaga (Laboratoire des Signaux et Systèmes (L2S), CentraleSupélec, France); Aurelia Fraysse (Universite Paris Sud, France); Marc Lambert (GeePs- Group of Electrical Engineering, France)
11:00 Complex Domain Nonlocal Block-Matching Denoising Based on High-Order Singular Value Decomposition (HOSVD)
Vladimir Katkovnik (Tampre University of Technology, Finland); Mykola Ponomarenko and Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland)
11:20 Learning Fast Sparsifying Overcomplete Dictionaries
Cristian Rusu and John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
11:40 Spatio-Spectro-Temporal Coded Aperture Design for Multiresolution Compressive Spectral Video Sensing
Kareth León (Universidad Industrial de Santander, Colombia); Laura Galvis (University of Delaware, USA); Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia)
IVM-P1: Image, Video and Multimedia Processing
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Nikos Nikolaidis (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
Weighted MSE Based Spatially Adaptive BM3D
Mykola Ponomarenko, Marina Pismenskova and Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland)
EMOEEG: a New Multimodal Dataset for Dynamic EEG-based Emotion Recognition with Audiovisual Elicitation
Anne-Claire Conneau (Institut Mines-Telecom/Telecom ParisTech & CNRS-LTCI, France); Ayoub Hajlaoui (Université Pierre et Marie Curie & ISIR, France); Mohamed Chetouani (Institut des Systèmes Intelligents et de Robotique, France); Slim Essid (Telecom ParisTech & CNRS/LTCI, France)
Human Crowd Detection for Drone Flight Safety Using Convolutional Neural Networks
Maria Tzelepi and Anastasios Tefas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
Learning Local Feature Aggregation Functions with Backpropagation
Angelos Katharopoulos, Despoina Paschalidou, Christos Diou and Anastasios Delopoulos (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
User Adaptation of Convolutional Neural Network for Human Activity Recognition
Shinya Matsui (Asahi Kasei Corporation, Japan); Nakamasa Inoue (Tokyo Institute of Technology, Japan); Yuko Akagi and Goshu Nagino (Asahi Kasei Corporation, Japan); Koichi Shinoda (Tokyo Institute of Technology, Japan)
Semi-Unsupervised Bayesian Convex Image Restoration with Location Mixture of Gaussian
François Orieux (Université Paris-Sud 11 & Université Paris-Saclay, France); Raphael Chinchilla (Université Paris-Saclay, France)
Graph-Based Interpolation for Zooming in 3D Scenes
Pinar Akyazi (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland); Pascal Frossard (EPFL, Switzerland)
A Multi-Objective Optimization for Video Orchestration
Federico Colangelo (Roma Tre University, Italy); Federica Battisti (Università degli Studi Roma Tre, Italy); Marco Carli (Università degli Studi Roma TRE, Italy); Alessandro Neri (University of ROMA TRE, Italy)
Person Identity Recognition on Motion Capture Data Using Label Propagation
Nikos Nikolaidis and Charalambos Symeonidis (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
Oriented Asymmetric Kernels for Corner Detection
Hasan Abdulrahman (University of Montpellier, France); Baptiste Magnier (Ales School of Mines, France); Philippe Montesinos (Ecole des Mines DAles, France)
Expression Recognition for Severely Demented Patients in Music Reminiscence-Therapy
Antitza Dantcheva (INRIA, France); Piotr Bilinski (University of Oxford, United Kingdom (Great Britain)); Hung Thanh Nguyen (INRIA, France); Jean Claude Broutart (Igam Faculty of MEDICINE of NICE, GSF JL Noisiez FONDATION, France); Francois Bremond (INRIA Institute for Research in Computer Science and Automation, France)
Local Frame Match Distance: A Novel Approach for Exemplar Gesture Recognition
Radu Tudor Ionescu and Marius Popescu (University of Bucharest, Romania); Christopher Conly and Vassilis Athitsos (University of Texas at Arlington, USA)
Graph Scaling Cut with L1-Norm for Classification of Hyperspectral Images
Ramanarayan Mohanty (Indian Institute of Technology Kharagpur & IIT KHARAGPUR, India); S L Happy (Indian Institute of Technology, Kharagpur, India); Aurobinda Routray (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
CNN-Based Transform Index Prediction in Multiple Transforms Framework to Assist Entropy Coding
Saurabh Puri (University of Nantes & Technicolor, France); Sebastien Lasserre (Technicolor, France); Patrick Le Callet (Université de Nantes, France)
Convolutional Neural Network-Based Infrared Image Super Resolution Under Low Light Environment
Tae Young Han, Yong Jun Kim and Byung Cheol Song (Inha University, Korea)
A Novel Global Image Description Approach for Long Term Vehicle Localization
Fabien Bonardi (LITIS LAB, France); Samia Ainouz-Zemouche (INSA de ROUEN & LITIS Lab, France); Pascal Vasseur (Université de Rouen & LITIS INSA de Rouen, France); Rémi Boutteau (ESIGELEC, France); Xavier Savatier (IRSEEM, France); Yohan Dupuis (CEREMA, France)
A Normalized Mirrored Correlation Measure for Data Symmetry Detection
Fabrizio Guerrini, Riccardo Leonardi and Alessandro Gnutti (University of Brescia, Italy)
MLSP-L1: Machine Learning for Signal Processing
Lecture

Room: Aegle A

Chair: Ahmed Tewfik (University of Texas, Austin, USA)
10:00 Variational Stabilized Linear Forgetting in State-Space Models
Thijs van de Laar, Marco Cox, Anouk van Diepen and Bert de Vries (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
10:20 Probabilistic Cross-Validation Estimators for Gaussian Process Regression
Luca Martino (University of Helsinki, Finland); Valero Laparra (Universidad de Valencia, Spain); Gustau Camps-Valls (University of Valencia, Spain)
10:40 Evaluating the RBM Without Integration Using PDF Projection
Paul M Baggenstoss (Fraunhofer FKIE, Germany)
11:00 Data Subset Selection for Efficient SVM Training
Sara Mourad (The University of Texas at Austin, USA); Ahmed Tewfik (University of Texas, Austin, USA); Haris Vikalo (The University of Texas at Austin, USA)
11:20 Unsupervised Feature Extraction, Signal Labeling, and Blind Signal Separation in a State Space World
Nour Zalmai, Raphael Keusch, Hampus Malmberg and Hans-Andrea Loeliger (ETH Zurich, Switzerland)
11:40 Clustering and Causality Inference Using Algorithmic Complexity
Marion Revolle (GIPSA-Lab, France); Francois Cayre (Gipsa-Lab, INP Grenoble, France); Nicolas Le Bihan (GIPSA-Lab, CNRS, France)
SPCOM/5G-P1: Signal Processing for Communications/Challenges in 5G Mobile Communications
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Markus Rupp (TU Wien, Austria)
Unsupervised Time Domain Nonlinear Post-Equalization for ACO-OFDM Visible Light Communication Systems
Flávio Ávila (UERJ, Brazil); Lisandro Lovisolo (Universidade do Estado do Rio de Janeiro & PROSAICO, Brazil)
Optimized Block-Diagonalization Precoding Technique Using Givens Rotations QR Decomposition
Victor Crasmariu (NXP Semiconductors & Politehnica University of Bucharest, Romania); Marius Arvinte and Andrei Enescu (NXP Semiconductors, Romania); Silviu Ciochina (University Politehnica of Bucharest, Romania)
On Differential Modulation in Downlink Multiuser MIMO Systems
Fahad Alsifiany (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain)); Aissa Ikhlef (Durham University, United Kingdom (Great Britain)); Jonathon Chambers (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain))
Precoding Under Instantaneous Per-Antenna Peak Power Constraint
Hela Jedda (Technische Universität München, Germany); Amine Mezghani (University of California, Irvine, USA); Lee Swindlehurst (University of California at Irvine, USA); Josef A. Nossek (TU Munich, Germany & Federal University of Ceara, Fortaleza, Brazil)
Joint Carrier Frequency Offset and Channel Impulse Response Estimation for Linear Periodic Channels
Roee Shaked (Ben-Gurion University of the Negev, Israel); Nir Shlezinger (Ben Gurion University, Israel); Ron Dabora (Ben-Gurion University, Israel)
Low-Complexity Detection Based on Landweber Method in the Uplink of Massive MIMO Systems
Wence Zhang, Xu Bao and Jisheng Dai (Jiangsu University, P.R. China)
Adaptive Zero Padded CB-FMT for LTE Uplink Transmission in the High Mobility Scenario
Mauro Girotto (University of Udine, Italy); Andrea M Tonello (University of Klagenfurt & WiTiKee srl, Austria)
Low Complexity Hybrid Precoding in Finite Dimensional Channel for Massive MIMO Systems
Yulong Chen, Said Boussakta, Charalampos C. Tsimenidis and Jonathon Chambers (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain)); Shi Jin (Southeast University, P.R. China)
Inter-Carrier Interference of Multiple Access UFMC with Flexible Subcarrier Spacings
Ljiljana Marijanovic (Technische Universität Wien, Austria); Stefan Schwarz and Markus Rupp (TU Wien, Austria)
Highly Efficient Representation of Reconfigurable Code Based on a Radio Virtual Machine: Optimization to Any Target Platform
Vladimir Ivanov (St. Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Yong Jin and SeungWon Choi (Hanyang University, Korea); Giuseppe Destino (University of Oulu, Finland); Markus Dominik Mueck (Intel Deutschland GmbH, Germany); Valerio Frascolla (Intel Deutschland Gmbh, Germany)
Reconfiguration of 5G Radio Interface for Positioning and Communication
Jani Saloranta and Giuseppe Destino (University of Oulu)
Adaptive Automotive Communications Solutions of 10 Years Lifetime Enabled by ETSI RRS Software Reconfiguration Technology
Yong Jin, Heungseop Ahn, Kyunghoon Kim and SeungWon Choi (Hanyang University, Korea); Markus Dominik Mueck (Intel Deutschland GmbH, Germany); Valerio Frascolla (Intel Deutschland Gmbh, Germany); Thomas Haustein (Fraunhofer Institute for Telecommunications, Heinrich-Hertz-Institut, Germany)
SPTM-L1: Signal Processing Theory and Methods
Lecture

Room: Hippocrates

Chair: Antonio Napolitano (Universita di Napoli Parthenope, Italy)
10:00 The Scaled Reassigned Spectrogram Adapted for Detection and Localisation of Transient Signals
Isabella Reinhold, Josefin Starkhammar and Maria Sandsten (Lund University, Sweden)
10:20 Designing Optimal Sampling Schemes
Johan Svärd, Filip Elvander and Andreas Jakobsson (Lund University, Sweden)
10:40 Sub-band Equalization Filter Design for Improving Dynamic Range Performance of Modulated Wideband Converter
Yasar Kemal Alp (ASELSAN Inc., Turkey); Gokhan Gok (Hacettepe University, Turkey); Ali Bugra Korucu (ASELSAN Inc., Turkey)
11:00 Non-iterative Filter Bank Phase (Re)Construction
Zdeněk Průša and Nicki Holighaus (Austrian Academy of Sciences, Austria)
11:20 A Closed-Form Transfer Function of 2-D Maximally Flat Half-Band FIR Digital Filters with Arbitrary Filter Orders
Taiki Shinohara, Takashi Yoshida and Naoyuki Aikawa (Tokyo University of Science, Japan)
11:40 Co-Prime Arrays and Difference Set Analysis
Usham Dias and Seshan Srirangarajan (Indian Institute of Technology Delhi, India)
SS5: Special Session on Biometrics and Privacy Protection
Lecture
Session organizers: Paulo Lobato Correia, Patrizio Campisi, and Andreas Uhl

Room: Acesso

Chair: Paulo Lobato Correia (Instituto Superior Tecnico – Universidade Tecnica Lisboa & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
10:00 Gait Recognition Using Normalized Shadows
Tanmay Verlekar (Instituto Superior Técnico Instituto de Telecomunicações, Portugal); Paulo Lobato Correia (Instituto Superior Tecnico – Universidade Tecnica Lisboa & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal); Luis Ducla Soares (I.S.C.T.E. / I.T. – Lisbon, Portugal)
10:20 Biometric Symmetry: Implications on Template Protection
Marta Gomez-Barrero and Christian Rathgeb (Hochschule Darmstadt, Germany); Kiran B. Raja and Raghavendra Ramachandra (NTNU, Gjøvik, Norway); Christoph Busch (Hochschule Darmstadt, Germany)
10:40 ASePPI, an Adaptive Scrambling Enabling Privacy Protection and Intelligibility in H.264/AVC
Natacha Ruchaud and Jean Luc Dugelay (Eurecom, France)
11:00 Visually Evoked Potential for EEG Biometrics Using Convolutional Neural Network
Rig Das and Emanuele Maiorana (Roma Tre University, Italy); Patrizio Campisi (Università degli Studi Roma Tre, Italy)
11:20 Private Authentication Keys Based on Wearable Device EEG Recordings
Hongxu Yang (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Vojkan Mihajlovic (Holst Centre & IMEC, The Netherlands); Tanya Ignatenko (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
11:40 Privacy-Safe Linkage Analysis with Homomorphic Encryption
Chibuike Ugwuoke, Zeki Erkin and R. (Inald) L. Lagendijk (Delft University of Technology, The Netherlands)
Wednesday, August 30, 12:00 – 13:30
Lunch break
MathWorks Workshop: Real-Time Prototyping of DSP Algorithms on Live Real-World RF, Vision, and Audio Signals

More info

Gabriele Bunkheila and Stefano Olivieri

Room: Panacea

Wednesday, August 30, 13:30 – 14:30
PLEN-3: Linearly-Convergent Stochastic Gradient Algorithms

More info

Dr. Francis Bach

Room: Hippocrates

Chair: Sergios Theodoridis (University of Athens, Greece)
Wednesday, August 30, 14:30 – 16:10
AASP-L4: Music Signal Processing
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Richard Hendriks (Delft University of Technology, The Netherlands)
14:30 End-to-End Musical Key Estimation Using a Convolutional Neural Network
Filip Korzeniowski and Gerhard Widmer (Johannes Kepler University Linz, Austria)
14:50 A Model for Music Complexity Applied to Music Preprocessing for Cochlear Implants
Wim Buyens (Cochlear Technology Centre Belgium & Katholieke Universiteit Leuven, Belgium); Marc Moonen (KU Leuven, Belgium); Jan Wouters (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium); Bas van Dijk (Cochlear Technology Centre Belgium, Belgium)
15:10 Phase Vocoder Done Right
Zdeněk Průša and Nicki Holighaus (Austrian Academy of Sciences, Austria)
15:30 Stereophonic Music Separation Based on Non-negative Tensor Factorization with Cepstrum Regularization
Shogo Seki, Tomoki Toda and Kazuya Takeda (Nagoya University, Japan)
15:50 Predominant Vocal Melody Extraction from Enhanced Partial Harmonic Content
Gurunath Reddy M (IIT-Kharagpur, India); K. Sreenivasa Rao (IIT KGP, India)
DISPPS-L1: Design and implementation of SP Systems/SP for Power Systems
Lecture

Room: Melambus

Chair: Daniele Angelosante (ABB Corporate Research Center, Switzerland)
14:30 An Optimized Embedded Target Detection System Using Acoustic and Seismic Sensors
Kyunghun Lee (University of Maryland, USA); Benjamin Riggan (US Army Research Laboratory, USA); Shuvra Bhattacharyya (University of Maryland, USA)
14:50 A Nonuniform Quantization Scheme for High Speed SAR ADC Architecture
Youngchun Kim (The University of Texas at Austin & Intersil Communications LLC, USA); Wenjuan Guo (Intel, USA); Ahmed Tewfik (University of Texas, Austin, USA)
15:10 Impact of Temporal Subsampling on Accuracy and Performance in Practical Video Classification
Florian Scheidegger (IBM Research Zurich & ETH Zurich, Switzerland); Lukas Cavigelli and Michael Schaffner (ETH Zurich, Switzerland); A. Cristiano I. Malossi (IBM Research – Zurich, Switzerland); Costas Bekas (IBM Zurich Research Laboratory, Switzerland); Luca Benini (Swiss Federal Institute of Technology (ETH), Switzerland)
15:30 An Adaptive Clarke Transform Based Estimator for the Frequency of Balanced and Unbalanced Three-Phase Power Systems
Elias Aboutanios (University of New South Wales, Australia)
15:50 Motor Parameters Estimation from Industrial Electrical Measurements
Daniele Angelosante (ABB Corporate Research Center, Switzerland); Lorenzo Mario Fagiano (Politecnico di Milano, Italy); Enrico Ragaini (ABB, Italy); Fabio Grasso (Politecnico di Milano, Italy)
IVM-L2: Image, Video and Multimedia Processing
Lecture

Room: Hippocrates

Chair: Fernando Pereira (Instituto Superior Técnico – Instituto de Telecomunicações & Universidade de Lisboa, Portugal)
14:30 Improvement of HEVC Inter-coding Mode Using Multiple Transforms
Pierrick Philippe (Orange Labs, France); Thibaud Biatek (TDF & IRT bcom, France); Victorien Lorcy (IRT bcom, France)
14:50 Trapezoidal Block Split Using Orthogonal C2 Transforms for HEVC Video Coding
Itsik Dvir (Huawei Technologies Co., Ltd.); Amiram Allouche, David Drezner, Ady Ecker, Dror Irony and Natan Peterfreund (Huawei Technologies Co., Ltd, Israel); Haitao Yang (Huawei Technologies Co., Ltd, P.R. China); Jiantong Zhou (Huawei, USA)
15:10 Depth Modeling Modes Complexity Control System for the 3D-HEVC Video Encoder
Gustavo Sanchez (PUCRS, Brazil); Mário Saldanha (UFPEL, Brazil); Luciano Agostini (Federal University of Pelotas, Brazil); César Marcon (PUCRS – Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul, Brazil)
15:30 Reducing Computational Complexity in HEVC Decoder for Mobile Energy Saving
Naty Sidaty (IETR – INSA Rennes, France); Julien Heulot (IETR, INSA Rennes & CNRS UMR 6164, UEB, France); Wassim Hamidouche (IETR-INSA Rennes, France); Maxime Pelcat (IETR/INSA Rennes – Institut Pascal, France); Daniel Menard (UEB/INSA Rennes/IETR, France)
15:50 Complexity Reduction of 3D-HEVC Based on Depth Analysis for Background and ROI Classification
Giovanni Avila, Ruhan Conceição, Thiago Bubolz, Bruno Zatt, Marcelo Porto, Luciano Agostini and Guilherme Correa (Federal University of Pelotas, Brazil)
MLOPT-P1: Machine Learning and Optimization Methods
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: H. Vincent Poor (Princeton University, USA)
Airfare Prices Prediction Using Machine Learning Techniques
Konstantinos Tziridis and Theofanis Kalampokas (Eastern Macedonia and Thrace Institute of Technology, Greece); George A Papakostas (Eastern Macedonia and Thrace Institute of Technology (EMaTTech), Greece); Konstantinos Diamantaras (TEI of Thessaloniki, Greece)
Hand Gesture Recognition Using Machine Learning and the Myo Armband
Marco E. Benalcázar (Escuela Politécnica Nacional, Ecuador); Andres Gabriel Jaramillo (Escuela Politécnica Nacional); Jonathan Zea and Andrés Páez (Escuela Politécnica Nacional, Ecuador); Víctor H. Andaluz (Universidad de las Fuerzas Armadas ESPE, Ecuador)
Multimodal Detection of Fake Social Media Use Through a Fusion of Classification and Pairwise Ranking Systems
Taruna Agrawal (Signal Analysis and Interpretation Lab, University of Southern California, USA); Rahul Gupta (Amazon.com, USA); Shrikanth Narayanan (University of Southern California, USA)
Boosted Multiple Kernel Learning for First-Person Activity Recognition
Fatih Ozkan, Mehmet Arabaci and Elif Surer (Middle East Technical University, Turkey); Alptekin Temizel (Middle East Technical University, Turkey & University of Birmingham, United Kingdom (Great Britain))
Precoder Design in User-Centric Virtual Cell Networks
Jianfeng Shi and Ming Chen (Southeast University, P.R. China); Wence Zhang (Jiangsu University, P.R. China); Zhaohui Yang and Hao Xu (Southeast University, P.R. China)
A Sequential Constraint Relaxation Algorithm for Rank-One Constrained Problems
Pan Cao and John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); H. Vincent Poor (Princeton University, USA)
A Primal-Dual Line Search Method and Applications in Image Processing
Pantelis Sopasakis and Andreas Themelis (KU Leuven, Belgium); Johan Suykens (KULeuven, Belgium); Panagiotis Patrinos (KU Leuven, Belgium)
Bayesian Framework for Mobility Pattern Discovery Using Mobile Network Events
Somayeh Danafar (Zurich University of Applied Sciences, Switzerland); Michal Piorkowski (Swisscom SA, Switzerland); Krzysztof Kryszczuk (Zurich University of Applied Sciences, Switzerland)
SPTM-P1: Signal Processing Theory and Methods
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Andreas Jakobsson (Lund University, Sweden)
Radar Detection Schemes for Joint Temporal and Spatial Correlated Clutter Using Vector ARMA Models
Wajih Ben Abdallah (CentraleSupéléc, France); Jean Philippe Ovarlez (ONERA & Centrale-Supelec/SONDRA, France); Pascal Bondon (LSS CNRS, France)
Separation of Delayed Parameterized Sources
Hassan Mortada (ICube, University of Strasbourg – CNRS, France); Vincent Mazet (ICube & Université de Strasbourg, CNRS, France); Charles Soussen (CRAN Université de Lorraine, France); Christophe Collet (ICube, University of Strasbourg – CNRS, France)
CFO Estimation over Complex-Valued Non-Circular AR(1) Modeling for Rayleigh Flat Fading Channel
Habti Abeida and Ahmad Alahmadi (Taif University KSA-Faculty of Engineering, Saudi Arabia)
Jeffrey’s Divergence Between Autoregressive Moving-Average Processes
Léo Legrand (University of Bordeaux, France); Eric J. Grivel and Audrey Giremus (Université de Bordeaux, France)
New Model Order Selection in Large Dimension Regime for Complex Elliptically Symmetric Noise
Eugenie Terreaux (L2S/CentraleSupelec, France); Jean Philippe Ovarlez (ONERA & Centrale-Supelec/SONDRA, France); Frederic Pascal (CentraleSupélec, France)
A Bootstrap Method for Sinusoid Detection in Colored Noise and Uneven Sampling. Application to Exoplanet Detection
Sophia Sulis (Observatoire de la Côte d’Azur & Laboratoire Lagrange, France); David Mary (Université de Nice Sophia-Antipolis, France); Lionel Bigot (Observatoire de la Côte d’Azur & Laboratoire Lagrange, France)
A Multimodal Asymmetric Exponential Power Distribution: Application to Risk Measurement for Financial High-Frequency Data
Aymeric Thibault (Universite Paris-Sud, France); Pascal Bondon (LSS CNRS, France)
A Fast and Accurate Chirp Rate Estimation Algorithm Based on the Fractional Fourier Transform
Ahmet Serbes and Omair Aldimashki (Yildiz Technical University, Turkey)
Linear Complex Iterative Frequency Estimation of Sparse and Non-Sparse Pulse and Point Processes
Hans-Peter Bernhard and Andreas Springer (Johannes Kepler University Linz, Austria)
Convergence Acceleration of Alternating Least Squares with a Matrix Polynomial Predictive Model for PARAFAC Decomposition of a Tensor
Ming Shi and JianQiu Zhang (Fudan University, P.R. China); Bo Hu (Fudan University, Shanghai, P.R. China); Bin Wang and Qiyong Lu (Fudan University, P.R. China)
Comparing a Complex-Valued Sinusoidal Process with an Autoregressive Process Using Jeffrey’s Divergence
Eric J. Grivel (Université de Bordeaux, France); Mahdi Saleh (Lebanese University, Lebanon); Samir Omar (Lebanese International University, Lebanon)
Canonical Piecewise-Linear Representation of Curves in the Wave Digital Domain
Alberto Bernardini and Augusto Sarti (Politecnico di Milano, Italy)
The ASTRES Toolbox for Mode Extraction of Non-Stationary Multicomponent Signals
Dominique Fourer (IRCAM, France); Jinane Harmouche (Laboratoire des Signaux et Systèmes (CNRS – SUPELEC – Université Paris Sud), France); Jérémy Schmitt (Laboratoire de Physique ENS Lyon, France); Thomas Oberlin (University of Toulouse, France); Sylvain Meignen (University of Grenoble, France); Francois Auger (IUT Saint Nazaire, France); Patrick Flandrin (CNRS-ENS de Lyon, France)
Sparse Frequency Extrapolation of Spectrograms
Jabran Akhtar (Norwegian Defence Research Establishment (FFI), Norway); Karl Erik Olsen (Forsvarets forskningsinstitutt, Norway)
Co-Prime Sampling Jitter Analysis
Usham Dias and Seshan Srirangarajan (Indian Institute of Technology Delhi, India)
Full Proportionate Functional Link Adaptive Filters for Nonlinear Acoustic Echo Cancellation
Danilo Comminiello and Michele Scarpiniti (Sapienza University of Rome, Italy); Luis Azpicueta-Ruiz (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Jerónimo Arenas-García (University Carlos III of Madrid, Spain); Aurelio Uncini (Univerity of Rome "La Sapienza", Italy)
SS14: Special Session on Multivariate Analysis for Audio Signal Source Enhancement
Lecture
Session organizers: Francesco Nesta and Zbyněk Koldovský

Room: Aegle A

Chairs: Francesco Nesta (Conexant Systems, USA), Zbynek Koldovsky (Technical University of Liberec, Czech Republic)
14:30 Audio/Video Supervised Independent Vector Analysis Through Multimodal Pilot Dependent Components
Francesco Nesta and Saeed Mosayyebpour (Conexant Systems, USA); Zbynek Koldovsky and Karel Palecek (Technical University of Liberec, Czech Republic)
14:50 Orthogonally Constrained Independent Component Extraction: Blind MPDR Beamforming
Zbynek Koldovsky (Technical University of Liberec, Czech Republic); Petr Tichavsky (Academy of Sciences of the Czech Republic, Czech Republic); Václav Kautský (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
15:10 EEG-based Attention-Driven Speech Enhancement for Noisy Speech Mixtures Using N-fold Multi-Channel Wiener Filters
Neetha Das and Simon Van Eyndhoven (KU Leuven, Belgium); Tom Francart (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium); Alexander Bertrand (KU Leuven, Belgium)
15:30 Data-driven and Physical Model-based Designs of Probabilistic Spatial Dictionary for Online Meeting Diarization and Adaptive Beamforming
Nobutaka Ito (NTT, Japan); Shoko Araki (NTT Communication Science Laboratories, Japan); Tomohiro Nakatani (NTT Corporation, Japan)
15:50 Experimental Analysis of Optimal Window Length for Independent Low-Rank Matrix Analysis
Daichi Kitamura (The University of Tokyo, Japan); Nobutaka Ono (National Institute of Informatics, Japan); Hiroshi Saruwatari (The University of Tokyo, Japan)
SS8: Special Session on Component Analysis for Computer Vision
Lecture
Session organizers: Stefanos Zafeiriou, Yannis Panagakis, and Mihalis Nicolaou

Room: Panacea

Chair: Stefanos Zafeiriou (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
14:30 Initializing Probabilistic Linear Discriminant Analysis
Stylianos Moschoglou (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Mihalis Nicolaou (Goldsmiths, University of London, United Kingdom (Great Britain)); Yannis Panagakis (Middlesex University London, United Kingdom (Great Britain)); Stefanos Zafeiriou (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
14:50 Complex Representations for Learning Statistical Shape Priors
Athanasios Papaioannou, Stefanos Zafeiriou and Epameinondas Antonakos (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
15:10 Robust Low-rank Tensor Modelling Using Tucker and CP Decomposition
Niannan Xue (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); George Papamakarios (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); Mehdi Bahri (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Yannis Panagakis (Middlesex University London, United Kingdom (Great Britain)); Stefanos Zafeiriou (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
15:30 Lightweight Two-Stream Convolutional Face Detection
Danai Triantafyllidou, Paraskevi Nousi and Anastasios Tefas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
15:50 A Robust Ellipse Fitting Algorithm Based on Sparsity of Outliers
Elaheh Sobhani (Sharif University of Technology, Tehran, Iran., Iran); Mostafa Sadeghi and Massoud Babaie-Zadeh (Sharif University of Technology, Iran); Christian Jutten (GIPSA-Lab, France)
SSP-L1: Statistical Signal Processing
Lecture

Room: Acesso

Chair: Lee Swindlehurst (University of California at Irvine, USA)
14:30 Constrained Subspace Estimation via Convex Optimization
Ignacio Santamaria and Javier Vía (University of Cantabria, Spain); Michael Kirby, Timothy Marrinan and Chris Peterson (Colorado State University, USA); Louis Scharf (Colorado State, USA)
14:50 Analog Transmit Signal Optimization for Undersampled Delay-Doppler Estimation
Andreas Lenz (Technische Universität München, Germany); Manuel S. Stein (Vrije Universiteit Brussel, Belgium); Lee Swindlehurst (University of California at Irvine, USA)
15:10 Robust Trajectory-based Density Estimation for Geometric Structure Recovery
Turner Richmond, Namita Lokare and Edgar Lobaton (North Carolina State University, USA)
15:30 Crowdsource-based Signal Strength Field Estimation by Gaussian Processes
Irene Santos Velázquez (University of Seville, Spain); Petar M. Djurić (Stony Brook University, USA)
15:50 A General Non-Smooth Hamiltonian Monte Carlo Scheme Using Bayesian Proximity Operator Calculation
Lotfi Chaari (University of Toulouse, IRIT – INP-ENSEEIHT & MIRACL Laboratory, Sfax, France); Jean-Yves Tourneret (University of Toulouse & ENSEEIHT, France); Hadj Batatia (University of Toulouse, France)
Wednesday, August 30, 16:10 – 16:30
Coffee break
Room: Level 1
Wednesday, August 30, 16:30 – 18:10
AASP-P1: Acoustic Sensor Array Processing/Signal Enhancement and Restoration
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel)
3D Exterior Soundfield Capture Using Pressure and Gradient Microphone Array on 2D Plane
Lachlan Birnie (Australian National University, USA); Prasanga Samarasinghe and Thushara D. Abhayapala (Australian National University, Australia)
TDOA Estimation Based on Phase-Voting Cross Correlation and Circular Standard Deviation
Masanori Kato, Yuzo Senda and Reishi Kondo (NEC Corporation, Japan)
Successive Relative Transfer Function Identification Using Single Microphone Speech Enhancement
Dani Cherkassky, Shlomo E. Chazan, Jacob Goldberger and Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel)
Multiple DOA Estimation Based on Estimation Consistency and Spherical Harmonic Multiple Signal Classification
Sina Hafezi, Alastair H. Moore and Patrick A Naylor (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
Design and Analysis of Second-order Steerable Differential Microphone Arrays
Huawei Chen (Nanjing University of Aeronautics and Astronautics); Xiaoguang Wu (Nanjing Tech University, P.R. China)
Zadoff-Chu Coded Ultrasonic Signal for Accurate Range Estimation
Mohammed AlSharif and Mohamed Saadeldin (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia); Mohamed Siala (Sup’Com, Tunisia); Tarig Ballal (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia); Hatem Boujemaa (SupCom, Tunisia); Tareq Y. Al-Naffouri (King Abdullah University of Science and Technology, USA)
Time-difference of Arrival Model for Spherical Microphone Arrays and Application to Direction of Arrival Estimation
Joonas Nikunen and Tuomas Virtanen (Tampere University of Technology, Finland)
ADMM-Based Audio Reconstruction for Low-Cost-Sound-Monitoring
Sandra Ramaswami (ESME Sudria, France); Yohei Kawaguchi (Research and Development Group, Hitachi, Ltd., Japan); Ryoichi Takashima (Central Research Laboratory, Hitachi, Ltd., Japan); Takashi Endo (Hitachi, Ltd., Japan); Masahito Togami (Hitachi America, Ltd., USA)
AUDASCITY: AUdio Denoising by Adaptive Social CosparsITY
Clément Gaultier (INRIA, France); Srđan Kitić (Technicolor, France); Nancy Bertin (IRISA – CNRS UMR6074 & Inria, France); Rémi Gribonval (INRIA, France)
A Perceptually-Weighted Deep Neural Network for Monaural Speech Enhancement in Various Background Noise Conditions
Qingju Liu, Wenwu Wang and Philip JB Jackson (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain)); Yan Tang (University of Salford, United Kingdom (Great Britain))
Low-Complexity Non-Uniform Penalized Affine Projection Algorithms for Active Noise Control
Felix Albu (Valahia University of Targoviste, Romania); Yingsong Li and Yanyan Wang (Harbin Engineering University, P.R. China)
Amplitude and Phase Dereverberation of Monocomponent Signals
Arthur Belhomme (Telecom ParisTech, France); Roland Badeau (LTCI, Télécom ParisTech, Université Paris-Saclay, France); Yves Grenier (LTCI, Institut Mines-Télécom, Télécom ParisTech, France); Eric Humbert (Invoxia, France)
BSIP-L2: Biomedical Signal and Image Processing
Lecture

Room: Panacea

Chair: Dimitri Van De Ville (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
16:30 Analysis of the Photic Driving Effect via Joint EEG and MEG Data Processing Based on the Coupled CP Decomposition
Kristina Naskovska (TU Ilmenau, Germany); Alexey Korobkov (Kazan National Research Technical University n. a. A. N Tupolev-KAI, Russia); Martin Haardt (Ilmenau University of Technology, Germany); Jens Haueisen (Technical University Ilmenau, Germany)
16:50 Beat-to-beat ECG Features for Time Resolution Improvements in Stress Detection
Dustin Axman (Carnegie Mellon University, USA); Joana S. Paiva (INESC TEC – INESC Technology and Science & Sciences Faculty, University of Porto, Portugal); Fernando De la Torre (Carnegie Mellon University, USA); João Paulo S. Cunha (INESC TEC and FEUP, Portugal)
17:10 A Page-Hinkley Based Method for HFOs Detection in Epileptic Depth-EEG
Nisrine Jrad (Catholic University of Ouest & LARIS, France); Amar Kachenoura (University of Rennes1-LTSI & Inserm – UMR 1099, France); Isabelle Merlet (University of Rennes 1, France); Fabrice Wendling (INSERM, France)
17:30 Cyclostationary Analysis of ECG Signals Acquired Inside an Ultra-High Field MRI Scanner
Michel Haritopoulos (University of Orleans, France); Johannes W Krug and Alfredo Illanes (Otto-von-Guericke University of Magdeburg, Germany); Michael Friebe (Otto-von-Guericke-Universität, Germany); Asoke K Nandi (Brunel University London, United Kingdom (Great Britain))
17:50 Automatic Characterization of Sleep Need Dissipation Using a Single Hidden Layer Neural Network
Gary Garcia Molina (Philips Research North America & University of Wisconsin-Madison, USA); Keith Baehr and Brenda Steele (University of Wisconsin-Madison, USA); Tsvetomira Tsoneva (Philips Research Europe, The Netherlands); Stefan Pfundtner (Philips Research Europe, USA); Brady Riedner (University of Wisconsin-Madison, USA); David White (Philips, USA); Giulio Tononi (University of Wisconsin-Madison, USA)
CSSM-L2: Compressed Sensing
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Georgios B. Giannakis (University of Minnesota, USA)
16:30 Pathwise Least Angle Regression and A Significance Test for the Elastic Net
Muhammad N Tabassum and Esa Ollila (Aalto University, Finland)
16:50 Compressive Sensing and Sparse Antenna Arrays for Indoor 3-D Microwave Imaging
Simon Scott (University of California Berkeley, USA); John Wawrzynek (University of California, Berkeley, USA)
17:10 Optimal Number of Measurements for Compressed Sensing with Quadratically Decreasing SNR
Yang Lu (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Wei Dai (Imperial College, United Kingdom (Great Britain)); Yonina C. Eldar (Technion-Israel Institute of Technology, Israel)
17:30 Distributed Compressive Sensing: Performance Analysis with Diverse Signal Ensembles
Sung-Hsien Hsieh (Academia Sinica, Taiwan); Wei-Jie Liang (National Cheng Kung University, Taiwan); Chun-Shien Lu (Institute of Information Science, Academia Sinica, Taiwan); Soo-Chang Pei (National Taiwan University, Taiwan)
17:50 Transform Learning Algorithm Based on the Probability of Representation of Signals
Gayatri Parthasarathy (National Institute of Technology Calicut, India); Abhilash G (NIT Calicut, India)
DISPPS-P1: Design and Implementation of SP Systems/SP for Power Systems and Internet of Things
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Vassilis Paliouras (University of Patras, Greece)
Multiplierless Unified Architecture for Mixed Radix-2/3/4 FFTs
Fahad Qureshi and Jarmo Takala (Tampere University of Technology, Finland); Anastasia Volkova (UPMC, France); Thibault Hilaire (UPMC Univ Paris 06, France)
Buffer Dimensioning for Throughput Improvement of Dynamic Dataflow Signal Processing Applications on Multi-Core Platforms
Malgorzata Michalska and Endri Bezati (EPFL SCI STI MM, Switzerland); Simone Casale Brunet (EPFL & SCI STI MM, Switzerland); Marco Mattavelli (EPFL, Switzerland)
An Embedded Solution for Multispectral Palmprint Recognition
Chao LI (State Key Laboratory of Acoustics, Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Yannick Benezeth (Université de Bourgogne, France); Keisuke Nakamura and Randy Gomez (Honda Research Institute Japan Co., Ltd., Japan); Fan Yang (LE2I CNRS 6303, France)
Parametrisable Digital Design of a Sphere Decoder with High-Level Synthesis
Benjamin Knoop, Liam Schwez and Dagmar Peters-Drolshagen (University of Bremen, Germany); Steffen Paul (University Bremen, Germany)
An Approximate Hardware Check Node for $\lambda$-min-based LDPC Decoders
Georgios Perris-Samios and Vassilis Paliouras (University of Patras, Greece)
Smart Signal Interconnection by the Use of a Photosensitive Polymer
Mitsunori Saito and Takamasa Hamazaki (Ryukoku University, Japan); Kohei Sakiyama (Ryukoku UNiversity, Japan)
Compact Framework for Reproducible Analysis of Finite Wordlength Effects in Linear Digital Networks
David Luengo (Universidad Politecnica de Madrid (UPM), Spain); David Oses (Universidad Politecnica de Madrid, Spain); Fernando Cruz-Roldán (Universidad Alcalá, Spain)
The Design of a Homotopy-based 1-D Seismic FIR F-X Wavefield Extrapolation Filters
Wail Mousa (KFUPM, Saudi Arabia)
The Design of Seismic Migration Complex-Valued Finite Impulse Response Filters
Wail Mousa (KFUPM, Saudi Arabia)
Classification of Partial Discharge EMI Conditions Using Permutation Entropy-based Features
Imene Mitiche, Gordon Morison and Alan Nesbitt (Glasgow Caledonian University, United Kingdom (Great Britain)); Philip Boreham (Doble Engineering, United Kingdom (Great Britain)); Brian G Stewart (University of Strathclyde, United Kingdom (Great Britain))
Wind Turbine Gearbox Vibration Signal Signature and Fault Development Through Time
Sofia Koukoura and Stephan Weiss (University of Strathclyde, United Kingdom (Great Britain))
Distributed Computational Load Balancing for Real-Time Applications
Saurav Sthapit (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); James R Hopgood (University of Edinburgh & Institute for Digital Communications, United Kingdom (Great Britain)); John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
Non-intrusive Condition Monitoring for Manufacturing Systems
Ryota Suzuki, Shigeru Kohmoto and Toshinobu Ogatsu (NEC Corporation, Japan)
SENS-L2: Sensor Array and Multichannel Signal Processing
Lecture

Room: Aegle A

Chair: Maria S. Greco (University of Pisa, Italy)
16:30 A GLRT Approach for Detecting Correlated Signals in White Noise in Two MIMO Channels
Ignacio Santamaria and Javier Vía (University of Cantabria, Spain); Louis Scharf (Colorado State, USA); Yuan Wang (Washington State University, USA)
16:50 Low Cost Subspace Tracking Algorithms for Sparse Systems
Nacerredine Lassami (IMT Atlanique, France); Karim Abed-Meraim (Polytech’Orléans & University of Sharjah, UAE, France); Abdeldjalil Aïssa-El-Bey (TELECOM Bretagne, France)
17:10 Source Enumeration in Large Arrays Using Corrected Rao’s Score Test and Relatively Few Samples
Yanyan Liu (Jilin University, P.R. China); Sun Xiaoying (Jilin University of China, P.R. China); Guohong Liu (Jilin University, P.R. China)
17:30 Bayesian Restoration of Reflectivity and Range Profiles from Subsampled Single-Photon Multispectral Lidar Data
Yoann Altmann (Heriot-Watt University, School of Engineering and Physical Sciences, United Kingdom (Great Britain)); Rachael Tobin, Aurora Maccarone and Ximing Ren (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Aongus McCarthy (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Gerald Buller (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Steve McLaughlin (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain))
17:50 On the Use of Tight Frames for Optimal Sensor Placement in Time-Difference of Arrival Localization
Cristian Rusu and John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
SS13: Special Session on Machine and Signal learning for Big Data
Lecture
Session organizers: Jean-Luc Starck and Panos Tsakalides

Room: Hippocrates

Chair: Panagiotis Tsakalides (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)
16:30 Solving Large-scale Systems of Random Quadratic Equations via Stochastic Truncated Amplitude Flow
Gang Wang and Georgios B. Giannakis (University of Minnesota, USA); Jie Chen (Beijing Institute of Technology, P.R. China)
16:50 Dictionary Learning from Incomplete Data for Efficient Image Restoration
Valeriya Naumova (Simula Research Laboratory, Norway); Karin Schnass (University of Innsbruck, Austria)
17:10 Low-rank and Sparse NMF for Joint Endmembers’ Number Estimation and Blind Unmixing of Hyperspectral Images
Paris Giampouras, Athanasios A. Rontogiannis and Konstantinos Koutroumbas (National Observatory of Athens, Greece)
17:30 Multi-Frequency Image Reconstruction for Radio-Interferometry with Self-Tuned Regularization Parameters
Rita Ammanouil (University of the Cote d’Azur, France); André Ferrari (Université de Nice Sophia-Antipolis, France); Rémi Flamary (Université de Nice Sophia-Antipolis & Laboratoire Lagrange, UMR CNRS, France); Chiara Ferrari (Observatoire de la Côte d’Azur, France); David Mary (Université de Nice Sophia-Antipolis, France)
17:50 A Distributed Learning Architecture for Big Imaging Problems in Astrophysics
Athanasia Panousopoulou (Institute of Computer Science, Foundation for Research and Technolohy Hellas, Greece); Samuel Farrens (Laboratoire AIM, UMR CEA-CNRS, France); Yannis Mastorakis (FORTH/University of Crete, Greece); Jean-Luck Starck (Laboratoire AIM, UMR CEA-CNRS, France); Panagiotis Tsakalides (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)
SSP-L2: Statistical Signal Processing
Lecture

Room: Acesso

Chairs: Kostas Berberidis (University of Patras, Greece), Ercan Kuruoğlu (CNR, Pisa, Italy)
16:30 Fisher Information Matrix for Non-Circular Complex Elliptical Symmetric Distributions with Application to DOA Estimation
Habti Abeida (Taif University KSA-Faculty of Engineering, Saudi Arabia)
16:50 Robust Object Characterization from Lensless Microscopy Videos
Olivier Flasseur and Loic Denis (Université de Lyon, France); Corinne Fournier (Laboratoire Hubert Curien, France); Eric Thiébaut (Centre de Recherche Astrophysique de yon, France)
17:10 Nonparametric Detection Using Empirical Distributions and Bootstrapping
Martin Gölz (Technische Universität Darmstadt, Germany); Visa Koivunen (Aalto University, Finland); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
17:30 ON THE EFFICIENCY OF MAXIMUM-LIKELIHOOD ESTIMATORS of MISSPECIFIED MODELS
Mouhamadou L. Diong, Eric Chaumette and François Vincent (ISAE, France)
17:50 On Joint Order and Bandwidth Selection for Identification of Nonstationary Autoregressive Processes
Maciej Niedźwiecki (Gdansk University of Technology, Poland); Marcin Ciołek (Gdansk University of Technology, Faculty of Electronics, Telecommunications and Computer Science, Poland)
Wednesday, August 30, 20:30 – 23:59
Conference Banquet
Thursday, August 31, 08:40 – 09:40
PLEN-4: The Power of Low Rank Tensor Approximations in Smart Patient Monitoring

More info

Prof. Sabine Van Huffel

Room: Hippocrates

Chair: Michael Unser (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
Thursday, August 31, 09:40 – 10:00
Coffee break
Room: Level 1
Thursday, August 31, 10:00 – 12:00
IVM-P2: Image, Video and Multimedia Processing
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Athanasios A. Rontogiannis (National Observatory of Athens, Greece)
Efficient Parallel Architecture for a Real-time UHD Scalable HEVC Encoder
Ronan Parois (INSA de Rennes, France); Wassim Hamidouche (IETR-INSA Rennes, France); Jerome Vieron (ATEME, France); Mickaël Raulet (ATEME Rennes, France); Olivier Deforges (IETR / INSA Rennes, France)
Prediction Mode Based Reference Line Synthesis for Intra Prediction of Video Coding
Qiang Yao (KDDI Research, Inc., Japan); Kei Kawamura (KDDI R&D Laboratories, Inc., Japan); Sei Naito (KDDI R&D Laboratories, Japan)
Low Complexity Intra Mode Decision Algorithm for 3D-HEVC
Hamza Hamout (Faculté des Sciences – Agadir BP 8106 – Cité Dakhla Agadir – Tel: 05 28 22 09 57, Morocco); Abderrahmane Elyousfi (National Engineering School of Applied Sciences Ibn-Zohr University Agadir, Morocco)
Visual Color Difference Evaluation of Standard Color Pixel Representations for High Dynamic Range Video Compression
Maryam Azimi (University of British Columbia, Canada); Ronan Boitard (MTT Innovation & Barco, Canada); Mahsa T Pourazad (TELUS Communications Company, Canada); Panos Nasiopoulos (The University of British Columbia, Canada)
A Machine Learning Approach to Reducing Image Coding Artifacts
Ichiro Matsuda, Tomokazu Ishikawa, Yusuke Kameda and Susumu Itoh (Tokyo University of Science, Japan)
Patch-based Image Denoising: Probability Distribution Estimation vs. Sparsity Prior
Dai Viet Tran (Université Paris 13 & 99 Avenue Jean Baptiste Clément, France); Sébastien Li-Thiao-Té (Université Paris 13, France); Marie Luong (Université Paris 13, Sorbonne Paris Cité, France); Thuong Le-Tien (Hochiminh city University of Technology, Vietnam); Françoise Dibos (LAGA, Universite Paris 13, France)
Parameter Estimation in Spike and Slab Variational Inference for Blind Image Deconvolution
Juan G. Serra and Javier Mateos (University of Granada, Spain); Rafael Molina (Universidad de Granada, Spain); Aggelos K Katsaggelos (Northwestern University, USA)
Billboard Deformation via 3D Voxel by Using Optimization for Free-viewpoint System
Keisuke Nonaka, Qiang Yao, Houari Sabirin and Jun Chen (KDDI Research, Inc., Japan); Hiroshi Sankoh (KDDI R&D Laboratories Inc., Japan); Sei Naito (KDDI R&D Laboratories, Japan)
A New Adaptive Video SRR Algorithm with Improved Robustness to Innovations
Ricardo Augusto Borsoi (Federal University of Santa Catarina, Brazil); Guilherme H Costa (University of Caxias do Sul, Brazil); Jose Carlos Moreira Bermudez (Federal University of Santa Catarina, Brazil)
Phase Contrast Computed Tomography Using Continuous THz Source
Masayuki Suga (Yamagata University, Japan); Yoshiaki Sasaki (RIKEN, Japan); Takeshi Sasahara and Tetsuya Yuasa (Yamagata University, Japan); Chiko Otani (RIKEN, Japan)
Heuristics for Tile Parallelism in HEVC
Maria Koziri and Panos Papadopoulos (University of Thessaly, Greece); Nikos Tziritas (Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Nikos Giachoudis and Thanasis Loukopoulos (University of Thessaly, Greece); Samee U. Khan (North Dakota State University, USA); Georgios Stamoulis (University of Thessaly, Greece)
Performance and Energy Consumption Analysis of the X265 Video Encoder
Dieison Soares Silveira (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil); Marcelo Porto (Federal University of Pelotas, Brazil); Sergio Bampi (Federal University of Rio Grande do Sul & Microelectronics Group at UFRGS, Brazil)
Edge-Aware Depth Motion Estimation – A Complexity Reduction Scheme for 3D-HEVC
Gustavo Sanchez (PUCRS, Brazil); Mário Saldanha (UFPEL, Brazil); Bruno Zatt, Marcelo Porto and Luciano Agostini (Federal University of Pelotas, Brazil); César Marcon (PUCRS – Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul, Brazil)
Frequency Spectrum Regularization for Pattern Noise Removal Based on Image Decomposition
Keiichiro Shirai (Shinshu University Japan, Japan); Shunsuke Ono (Tokyo Institute of Technology, Japan); Masahiro Okuda (The University of Kitakyushu, Japan)
Adaptive Colour-Space Selection in High Efficiency Video Coding
Tilo Strutz and Alexander Leipnitz (Leipzig University of Telecommunications (HfTL), Germany)
HDR Image Compression with Optimized JPEG Coding
Azza Ouled Zaid (University of Tunis El Manar, Tunisia); Amira Houimli (Higher Institute of Computer Science, Tunisia)
The Iterative 2D Windowed Fourier Transform: A SOS Approach to Speckle Noise Reduction in Digital Holography
Silvio Montresor and Pascal Picart (University of Maine, France); Mayssa Karray (Unité de l’Etat Solide, Faculté des Sciences de Sfax, France)
MAP Tomographic Reconstruction with a Spatially Adaptive Hierarchical Image Model
Christophoros Nikou (University of Ioannina, Greece)
Topographical Pattern Analysis Using Wavelet Based Coherence Connectivity Estimation in the Distinction of Meditation and Non-meditation EEG
Laxmi Shaw (Indian Institute of Technology Kharagpur, India); Aurobinda Routray (Indian Institute of Technology, Kharagpur, India)
MLSP-L2: Machine Learning for Signal Processing
Lecture

Room: Hippocrates

Chairs: Konstantinos Diamantaras (TEI of Thessaloniki, Greece), Ercan Kuruoğlu (CNR, Pisa, Italy)
10:00 Person Re-identification Based on Deep Multi-instance Learning
Domonkos Varga (The Computer and Automation Research Institute, Hungarian Academy of Sciences, Hungary); Tamas Szirányi (Computer and Automation Research Institute of the Hungarian Academy of Sciences & Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
10:20 SparkDict: A Fast Dictionary Learning Algorithm
Tobias Schnier, Carsten Bockelmann and Armin Dekorsy (University of Bremen, Germany)
10:40 Penalty Learning for Changepoint Detection
Charles Truong (CMLA, ENS Cachan, CNRS, Université Paris-Saclay & COGNAC G, University Paris Descartes, CNRS, France); Laurent Oudre (Université Paris 13, France); Nicolas Vayatis (CMLA, ENS Cachan, CNRS, Université Paris-Saclay & COGNAC G, University Paris Descartes, CNRS, France)
11:00 An Effective Feature Selection Method Based on Pair-Wise Feature Proximity for High Dimensional Low Sample Size Data
S L Happy (Indian Institute of Technology, Kharagpur, India); Ramanarayan Mohanty (Indian Institute of Technology Kharagpur & IIT KHARAGPUR, India); Aurobinda Routray (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
11:20 Dictionary Learning for Spontaneous Neural Activity Modeling
Eirini Troullinou (University of Crete, Greece); Grigorios Tsagkatakis (FORTH, Greece); Ganna Palagina (Harvard Medical School, USA); Maria Papadopouli (University of Crete, Greece); Stelios Manolis Smirnakis (Harvard Medical School, USA); Panagiotis Tsakalides (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)
11:40 Computationally Efficient Online Regression via LSTM Neural Networks
Tolga Ergen and Suleyman Serdar Kozat (Bilkent University, Turkey)
NSP-L1: Nonlinear Signal Processing
Lecture

Room: Aegle A

Chair: Ali Taylan Cemgil (Bogazici University, Turkey)
10:00 Distributed Particle Filtering Under Real-Time Constraints
Alper Kamil Bozkurt and Ali Taylan Cemgil (Bogazici University, Turkey)
10:20 An Approximate Minimum Variance Filter for Nonlinear Systems with Randomly Delayed Observations
Paresh Date and Seham Allahyani (Brunel University, United Kingdom (Great Britain))
10:40 Online Learning in L2 Space with Multiple Gaussian Kernels
Motoya Ohnishi and Masahiro Yukawa (Keio University, Japan)
11:00 Maxout Filter Networks Referencing Morphological Filters
Makoto Nakashizuka (Chiba Institute of Technology); Kei-ichiro Kobayashi, Toru Ishikawa and Kiyoaki Itoi (Chiba Institute of Technology, Japan)
11:20 Solution of the Inverse Frobenius-Perron Problem for Semi-Markov Chaotic Maps via Recursive Markov State Disaggregation
Andre McDonald (Council for Scientific and Industrial Research & University of the Witwatersrand, South Africa); Michael Van WYk (University of the Witwatersrand, South Africa)
SLP-L2: Speech Analysis and Coding
Lecture

Room: Panacea

Chair: Tomoki Toda (Nagoya University, Japan)
10:00 Flexible and Scalable Transform-Domain Codebook for High Bit Rate CELP Coders
Václav Eksler (University of Sherbrooke & VoiceAge Corporation, Canada); Bruno Bessette (Université de Sherbrooke, Canada); Milan Jelinek and Tommy Vaillancourt (University of Sherbrooke, Canada)
10:20 Performance Analysis of Several Pitch Detection Algorithms on Simulated and Real Noisy Speech Data
Denis Jouvet (INRIA & LORIA, France); Yves Laprie (Loria, France)
10:40 Modeling Formant Dynamics in Speech Spectral Envelopes
Alexandra Craciun (International Audio Laboratories Erlangen, Germany); Jouni Paulus (Fraunhofer IIS, Germany); Gökhan Sevkin (International Audio Laboratories Erlangen, Germany); Tom Bäckström (Aalto University, Finland)
11:00 A Novel Filterbank for Epoch Estimation
Pramod Bachhav (EURECOM, France); Hemant A. Patil (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, India)
11:20 Pitch Prediction from Mel-generalized Cepstrum — a Computationally Efficient Pitch Modeling Approach for Speech Synthesis
Achuth Rao MV and Prasanta Kumar Ghosh (Indian Institute of Science, India)
11:40 Multi-Channel Estimation of Power Spectral Density Matrix Using Inter-Frame and Inter-Band Information
Raziyeh Ranjbaryan and Hamid Reza Abutalebi (Yazd University, Iran)
SPTM-L2: Signal and System Modeling and Estimation
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Steve McLaughlin (Heriot Watt University, United Kingdom (Great Britain))
10:00 Optimal High-Dimensional Shrinkage Covariance Estimation for Elliptical Distributions
Esa Ollila (Aalto University, Finland)
10:20 Misspecified Cramér-Rao Bounds for Complex Unconstrained and Constrained Parameters
Stefano Fortunati (University of Pisa, Italy)
10:40 The Outlier-Corrected-Data-Adaptive Lasso: A New Robust Estimator for the Independent Contamination Model
Jasin Machkour and Bastian Alt (Technische Universität Darmstadt, Germany); Michael Muma and Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
11:00 On Characterization and Application of Oscillatory Almost-Cyclostationary Processes
Antonio Napolitano (Universita di Napoli Parthenope, Italy)
11:20 Jeffrey’s Divergence Between Complex-Valued Sinusoidal Processes
Eric J. Grivel (Université de Bordeaux, France); Mahdi Saleh (Lebanese University, Lebanon); Samir Omar (Lebanese International University, Lebanon)
11:40 A Kernel Density-Based Particle Filter for State and Time-Varying Parameter Estimation in Nonlinear State-Space Models
Cheng Cheng (Northwestern Polytechnical University & School of Astronautics, P.R. China); Jean-Yves Tourneret (University of Toulouse & ENSEEIHT, France)
SS11: Special Session on Graph Signal Processing
Lecture
Session organizers: Antonio G. Marques and Geert Leus

Room: Acesso

Chairs: Geert Leus (Delft University of Technology, The Netherlands), Antonio G. Marques (Universidad Rey Juan Carlos, Spain)
10:00 Graph Clustering for Localization Within a Sensor Array
Nima Riahi (University of California San Diego, USA); Peter Gerstoft (University of California, San Diego, USA); Christoph F Mecklenbräuker (Vienna University of Technology, Austria)
10:20 Graph Sampling with Determinantal Processes
Nicolas Tremblay (CNRS & GIPSA-lab, France); Pierre-Olivier Amblard (Gipsa-lab, CNRS, France); Simon Barthelme (GIPSA-lab/CNRS, France)
10:40 Inference of Spatiotemporal Processes over Graphs via Kernel Kriged Kalman Filtering
Vassilis N. Ioannidis (University of Minnesota, USA); Daniel Romero (University of Agder); Georgios B. Giannakis (University of Minnesota, USA)
11:00 Optimal Sampling Strategies for Adaptive Learning of Graph Signals
Paolo Di Lorenzo and Paolo Banelli (University of Perugia, Italy); Sergio Barbarossa (Sapienza University of Rome, Italy)
11:20 Coordinate Descent Accelerations for Signal Recovery on Scale-free Graphs Based on Total Variation Minimization
Peter Berger (Technical University Vienna, Austria); Gabor Hannak and Gerald Matz (Vienna University of Technology, Austria)
11:40 Collaborative Filtering via Graph Signal Processing
Weiyu Huang (University of Pennsylvania, USA); Antonio G. Marques (Universidad Rey Juan Carlos, Spain); Alejandro Ribeiro (University of Pennsylvania, USA)
SS12: Special Session on Hybrid Analog/Digital Signal Processing for Hardware-Efficient Large Scale Antenna Arrays
Lecture
Session organizers: Christos Masouros, Mathini Sellathurai, and Constantinos Papadias

Room: Melambus

Chairs: Christos Masouros (University College London, United Kingdom (Great Britain)), Constantinos B. Papadias (Athens Information Technology, Greece)
10:00 Tunable Load MIMO with Quantized Loads
Ang Li and Christos Masouros (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Mathini Sellathurai (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Constantinos B. Papadias (Athens Information Technology, Greece)
10:20 Multi-Way Massive MIMO with Maximum-Ratio Processing and Imperfect CSI
Chung Ho, Hien Ngo, Michail Matthaiou and Trung Q. Duong (Queen’s University Belfast, United Kingdom (Great Britain))
10:40 Scheduling and Precoding in Hybrid Analog-Digital Multiantenna Spectrum Sharing Systems
Miguel Ángel Vázquez (Centre Tecnològic de les Telecommunicacions de Catalunya (CTTC/CERCA), Spain); Ana Pérez-Neira (CTTC, Spain); Roberto Corvaja (University of Padova, Italy); Ana Garcia Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Miguel Angel Lagunas (Telecommunications Technological Center of Catalonia, Spain)
11:00 A Novel Hybrid Analog-Digital Transmitter for Multi-antenna Base Stations
Mohammad Ali Sedaghat (Friedrich Alexander University of Erlangen-Nürnberg, Germany); Bernhard Gäde (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany); Ralf R. Müller (Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg, Germany); Georg Fischer (FAU Erlangen-Nürnberg, Germany)
11:20 Multi-Antenna Transmission Using ESPAR with Peak Power Constraints
Lin Zhou (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); Fahd Ahmed Khan (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia); Tharmalingam Ratnarajah (The University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); Constantinos B. Papadias (Athens Information Technology, Greece)
11:40 Large Load-Controlled Multiple-Active Multiple-Passive Antenna Arrays: Transmit Beamforming and Multi-User Precoding
Konstantinos Ntougias, Dimitrios Ntaikos, Bobby Gizas, George K. Papageorgiou and Constantinos B. Papadias (Athens Information Technology, Greece)
SS6: Special Session on Bird Audio Signal Processing
Poster
Session organizers: Dan Stowell, Hervé Glotin, Yannis Stylianou, and Mike Wood

Room: Poster Area 1 Level 1

Chairs: Dan Stowell (Queen Mary – University of London, United Kingdom (Great Britain)), Hervé Glotin (Université du Sud Toulon-Var / LSIS, France)
Stacked Convolutional and Recurrent Neural Networks for Bird Audio Detection
Sharath Adavanne, Konstantinos Drossos, Emre Cakir and Tuomas Virtanen (Tampere University of Technology, Finland)
Densely Connected CNNs for Bird Audio Detection
Thomas Pellegrini (Université Paul Sabatier & IRIT, France)
Classification of Bird Song Syllables Using Wigner-Ville Ambiguity Function Cross-Terms
Maria Sandsten and Johan Brynolfsson (Lund University, Sweden)
Convolutional Recurrent Neural Networks for Bird Audio Detection
Emre Cakir, Sharath Adavanne, Giambattista Parascandolo, Konstantinos Drossos and Tuomas Virtanen (Tampere University of Technology, Finland)
Joint Detection and Classification Convolutional Neural Network on Weakly Labelled Bird Audio Detection
Qiuqiang Kong (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain)); Yong Xu (CVSSP, University of Surrey, United Kingdom (Great Britain)); Mark D. Plumbley (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
Rapid Bird Activity Detection Using Probabilistic Sequence Kernels
Anshul Thakur (IIT Mandi, Himachal Pradesh, India); R. Jyothi (IIT Delhi, India); Padmanabhan Rajan (IIT Mandi, India); Dileep Aroor Dinesh (Indian Institute of Technology Mandi (IIT Mandi), India)
Automatic Frequency Feature Extraction for Bird Species Delimitation
Colm O’Reilly (Trinity College Dublin, Ireland); Munevver Kokuer and Peter Jancovic (University of Birmingham, United Kingdom (Great Britain)); Regan Drennan and Naomi Harte (Trinity College Dublin, Ireland)
Two Convolutional Neural Networks for Bird Detection in Audio Signals
Thomas Grill (Austrian Research Institute for Artificial Intelligence (OFAI) & University of Music and Performing Arts Vienna, Austria); Jan Schlüter (Autrian Research Institute for Artificial Intelligence (OFAI), Austria)
Masked Non-negative Matrix Factorization for Bird Detection Using Weakly Labeled Data
Iwona Sobieraj, Qiuqiang Kong and Mark D. Plumbley (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
Archetypal Analysis Based Sparse Convex Sequence Kernel for Bird Activity Detection
Vinayak Abrol (IIT MANDI, INDIA, India); Pulkit Sharma (IIT Mandi, India); Anshul Thakur (IIT Mandi, Himachal Pradesh, India); Padmanabhan Rajan (IIT Mandi, India); Dileep Aroor Dinesh (Indian Institute of Technology Mandi (IIT Mandi), India); Anil Kumar Sao (IIT Mandi, India)
Automatic Detection of Bird Species from Audio Field Recordings Using HMM-based Modelling of Frequency Tracks
Peter Jancovic and Munevver Kokuer (University of Birmingham, United Kingdom (Great Britain))
Thursday, August 31, 12:00 – 13:30
Lunch break
Thursday, August 31, 13:30 – 14:30
PLEN-5: Speech Synthesis: Where Did the Signal Processing Go?

More info

Prof. Simon King

Room: Hippocrates

Chair: Shrikanth Narayanan (University of Southern California, USA)
Thursday, August 31, 14:30 – 16:10
AASP-P2: Audio and Acoustic Signal Processing Applications
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Tomoki Toda (Nagoya University, Japan)
A Variational EM Method for Pole-Zero Modeling of Speech with Mixed Block Sparse and Gaussian Excitation
Liming Shi, Jesper Kjær Nielsen, Jesper Rindom Jensen and Mads Græsbøll Christensen (Aalborg University, Denmark)
Order Adaptive Golomb Rice Coding for High Variability Sources
Adriana Vasilache (Nokia Technologies, Finland)
Time-Scale Wavelet Scattering Using Hyperbolic Tangent Function for Vessel Sound Classification
Gökmen Can, Cem Emre Akbaş and Enis Çetin (Bilkent University, Turkey)
Non-Intrusive Bit-Rate Detection of Coded Speech
Dushyant Sharma (Nuance Communications, USA); Uwe Jost (Nuance Communications Inc, USA); Patrick A Naylor (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
Harmonic and Percussive Source Separation Using a Convolutional Auto Encoder
Wootaek Lim (ETRI, Korea); Taejin Lee (ETRI(Electronics and Telecommunications Research Institute), Korea)
Novel TEO-based Gammatone Features for Environmental Sound Classification
Dharmeshkumar Agrawal (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, India); Hardik B. Sailor (DA-IICT, Gandhinagar, India); Meet Soni and Hemant A. Patil (Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, India)
Automatic Organisation and Quality Analysis of User-Generated Content with Audio Fingerprinting
Gonçalo Mordido (Universidade Nova de Lisboa, Portugal); Joao Magalhaes (Universidade Nova Lisboa, Portugal); Sofia Cavaco (Universidade Nova de Lisboa, Portugal)
A Subjective Evaluation on Mixtures of Crowdsourced Audio Recordings
Nikolaos Stefanakis (Foundation of Research and Technology Hellas, Greece); Athanasios Mouchtaris (Foundation for Research and Technology-Hellas, Greece); Menelaos Viskadouros (University of Crete, Greece)
Discriminant Kernel Learning for Acoustic Scene Classification with Multiple Observations
Jiaxing Ye (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Japan); Takumi Kobayashi (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan); Hiroshi Tsuda (The National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Japan); Masahiro Murakawa (National Institute for Advanced Industrial Science and Technology, Japan)
Dual-band PWM Audio Coding for Ultrasound Artefact Reduction
Konstantinos Kaleris and John Mourjopoulos (University of Patras, Greece)
Feasibility of Vocal Emotion Conversion on Modulation Spectrogram for Simulated Cochlear Implants
Zhi Zhu and Ryota Miyauchi (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan); Yukiko Araki (Kanazawa University, Japan); Masashi Unoki (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan)
Detection of Alarm Sounds in Noisy Environments
Dean Carmel, Ariel Yeshurun and Yair Moshe (Technion – Israel Institute of Technology, Israel)
Voice Pathology Distinction Using Autoassociative Neural Networks
Daria Hemmerling (AGH University of Science and Technology, Poland)
Automatic Music Transcription Using Low Rank Non-Negative Matrix Decomposition
Cian O’Brien and Mark D. Plumbley (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
Feature-based Characterization of Violin Timbre
Francesco Setragno, Massimiliano Zanoni, Augusto Sarti and Fabio Antonacci (Politecnico di Milano, Italy)
Empirical Study of Drone Sound Detection in Real-Life Environment with Deep Neural Networks
Sungho Jeon (The Affiliated Institute of ETRI, Korea); Jong-Woo Shin and Young-Jun Lee (The Affiliated Institute of ETRI); Woong-Hee Kim and YoungHyoun Kwon (The Affiliated Institute of ETRI, Korea); Hae-Yong Yang (The Affiliated Institute of ETRI)
An Approach for Self-Training Audio Event Detectors Using Web Data
Benjamin Elizalde (Carnegie Mellon University, USA); Ankit Shah (National Institute of Technology Karnataka Surathkal & Verification Engineer at ARM, India); Siddharth Dalmia and Min Hun Lee (Carnegie Mellon University, USA); Rohan Badlani (Birla Institute of Technology and Science, Pilani, Germany); Anurag Kumar (Carnegie Mellon University & School of Computer Science, USA); Bhiksha Raj and Ian Lane (Carnegie Mellon University, USA)
Automated Detection of Geometric Defects on Connecting Rod via Acoustic Resonance Testing
Yun Zheng, Matthias Heinrich, Ahmad Osman and Bernd Valeske (Fraunhofer IZFP, Germany)
Frequency Estimation for Monophonical Music by Using a Modified VMD Method
Berrak Ozturk Simsek (Istanbul Kultur University, Turkey); Aydin Akan (Izmir Katip Celebi University, Turkey)
BIO-L1: Signal Processing for BioInformatics
Lecture

Room: Hippocrates

Chair: Erchin Serpendin (Texas A&M University, USA)
14:30 Learning Directed-Acyclic-Graphs from Multiple Genomic Data Sources
Fabio Nikolay (Communication Systems Group, Germany); Marius Pesavento (Technische Universität Darmstadt & Merckstr. 25, Germany)
14:50 Sparse-Low Rank Matrix Decomposition Framework for Identifying Potential Biomarkers for Inflammatory Bowel Disease
Mustafa Shawaqfeh, Ahmad Al Kawam and Erchin Serpedin (Texas A&M University, USA)
15:10 Reconstructing the Forest of Lineage Trees of Diverse Bacterial Communities Using Bio-inspired Image Analysis
Athanasios D. Balomenos and Elias S. Manolakos (National and Kapodistrian University of Athens, Greece)
15:30 Your Gaze Betrays Your Age
Olivier Le Meur (University of Rennes 1, France); Antoine Coutrot (University College London, United Kingdom (Great Britain)); Zhi Liu (Shanghai University, P.R. China); Adrien Le Roch (IRISA, France); Andrea Hello and Pia Rämä (University Paris Descartes, France)
15:50 Automatic Characterization of Ambulatory Patterns of Utilitarian and Leisure Trips
Aki Härmä and Koen de Groot (Philips Research, The Netherlands)
IVM-L3: Image, Video and Multimedia Processing
Lecture

Room: Panacea

Chair: Anastasios Delopoulos (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
14:30 Image Coding Based on Patch-Driven Inpainting
Nuno Couto (Instituto Superior Técnico – Instituto de Telecomunicações & Universidade de Lisboa, Portugal); Matteo Naccari (Instituto de Telecomunicações, Portugal); Fernando Pereira (Instituto Superior Técnico – Instituto de Telecomunicações & Universidade de Lisboa, Portugal)
14:50 Microlens Image Sparse Modelling for Lossless Compression of Plenoptic Camera Sensor Images
Ioan Tabus and Petri Helin (Tampere University of Technology, Finland)
15:10 A Preprocessing Technique for Improving the Compression Performance of JPEG 2000 for Images with Sparse or Locally Sparse Histograms
Souha Jallouli (National Engineering School of Sfax, Tunisia); Sonia Zouari and Atef Masmoudi (Sfax Preparatory Engineering Institute, Tunisia); William Puech (LIRMM, France); Nouri Masmoudi (ENIS, University of Sfax, Tunisia)
15:30 PharmaPack: Mobile Fine-Grained Recognition of Pharma Packages
Olga Taran (University of Geneva, Switzerland); Shideh Rezaeifar (University of Geneva); Oscar Dabrowski, Jonathan Schlechten, Taras Holotyak and Sviatoslav Voloshynovskiy (University of Geneva, Switzerland)
15:50 Two-layer Tracking for Occlusion Handling and Inter-sensor Identification in Multiple Depth Sensors-based Object Detection and Tracking
Houari Sabirin (KDDI Research, Inc., Japan); Sei Naito (KDDI R&D Laboratories, Japan)
RADAR-P1: Radar Signal Processing
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Constantinos B. Papadias (Athens Information Technology, Greece)
An Approach to Power Allocation in MIMO Radar with Sparse Modeling for Coherence Minimization
Abdollah Ajorloo, Arash Amini and Mohammad Hassan Bastani (Sharif University of Technology, Iran)
A New Height-Estimation Method Using FMCW Radar Doppler Beam Sharpening
Amir Laribi (Daimler AG, Germany); Markus Hahn (DAIMLER AG, Germany); Juergen Dickmann (Daimler AG, Germany); Christian Waldschmidt (University of Ulm, Germany)
Multi-Doppler Resolution Automotive Radar
Oded Bialer (University of Tel-Aviv, Israel); Sammy Kolpinizki (Tel Aviv University & General Motors ATCI, Israel)
Multivariate Change Detection on High Resolution Monovariate SAR Image Using Linear Time-Frequency Analysis
Ammar Mian (SONDRA, CentraleSupelec & LISTIC, Universite Savoie Mont-Blanc, France); Jean-Philippe Ovarlez (ONERA, France); Guillaume Ginolhac (Universite de Savoie & LISTIC, France); Abdourrahmane M. Atto (LISTIC, Université Savoie Mont Blanc, France)
Data-Driven Method of Reverse Modelling for Multi-Function Radar
Jian Ou (National University of Defense Technology, P.R. China); Yongguang Chen (Beijing Institute of Tracking & Telecommunications Technology, P.R. China); Zhao Feng, Xiaofeng Ai and Jianhua Yang (National University of Defense Technology, P.R. China)
Optimal Design of Sparse MIMO Arrays for Near-Field Ultrawideband Imaging
Mehmet Kocamis and Figen S Oktem (Middle East Technical University, Turkey)
Design of Multi-Carrier MIMO Radar Array for DOA Estimation
Michael Ulrich, Yinglai Yang and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany)
Target Detection by GPS Forward-Scattering System
Ivan Garvanov and Stoyan Vladimirov (University of Library Studies and Information Technologies, Bulgaria)
Spectrum Reconstruction with Nonuniform Fast Fourier Transform for MIMO SAR Azimuth Nonuniform Sampling
Guanhua Zhao, Fu Yaowen, Lei Nie, Wenpeng Zhang and Zhaowen Zhuang (National University of Defense Technology, P.R. China)
SENS-L3: Sensor Array and Multichannel Signal Processing
Lecture

Room: Acesso

Chair: Marius Pesavento (Technische Universität Darmstadt & Merckstr. 25, Germany)
14:30 Projector’s Weighting for W-MUSIC: An Alternative to RMT
Anne Ferréol (Thales Communications, France); Pascal Larzabal (ENS-Cachan, PARIS, France)
14:50 Refinement of Time-Difference-Of-Arrival Measurements via Rank Properties in Two-Dimensional Space
Trung-Kien Le and Nobutaka Ono (National Institute of Informatics, Japan)
15:10 Sparse Linear Nested Array for Active Sensing
Robin Rajamäki and Visa Koivunen (Aalto University, Finland)
15:30 Near-Optimal Greedy Sensor Selection for MVDR Beamforming with Modular Budget Constraint
Mario Coutino, Sundeep Prabhakar Chepuri and Geert Leus (Delft University of Technology, The Netherlands)
15:50 Gridless Compressed Sensing for Fully Augmentable Arrays
Wassim Suleiman (TU Darmstadt & Institut für Nachrichtentechnik, Germany); Christian Steffens and Alexander Sorg (Technische Universität Darmstadt, Germany); Marius Pesavento (Technische Universität Darmstadt & Merckstr. 25, Germany)
SPCOM-L3: Signal Processing for Communications
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Christoph F Mecklenbräuker (Vienna University of Technology, Austria)
14:30 Frequency Domain Multipath Fading Channel Simulator Integrated with OFDM Transmitter for E-UTRAN Baseband Traffic Generator
Grzegorz Cisek (Nokia & AGH University of Science and Technology, Poland); Tomasz P. Zielinski (AGH University of Science and Technology, Poland)
14:50 Optimal Compression of Vibration Data with Lifting Wavelet Transform and Context-based Arithmetic Coding
Yang Zhang (University of Bristol, United Kingdom (Great Britain)); Paul Hutchinson (Beran Instruments Limited, Hatchmoor Industrial Estate, United Kingdom (Great Britain)); Nick Lieven (University of Bristol, United Kingdom (Great Britain)); Jose Nunez-Yanez (U Bristol, United Kingdom (Great Britain))
15:10 Hybrid Digital-Analog Joint Source Channel Coding for Broadcast Multiresolution Communications
Óscar Fresnedo, Pedro Suárez-Casal and Luis Castedo (University of A Coruña, Spain); Javier Garcia-Frias (University of Delaware, USA)
15:30 Simplified Analysis of HARQ Cooperative Networks Using Finite-State Markov Chains
Faton Maliqi (L2S-CNRS-CentraleSupelec-University of Paris Sud, France); Francesca Bassi (LSS-CNRS-Supelec, France); Pierre Duhamel (Lss Supelec & CNRS, France); Ilir Limani (University of Prishtina, Faculty of Electrical and Computer Engineering, Kosovo)
15:50 Spatial Peak Power Minimization for Relaxed Phase M-PSK MIMO Directional Modulation Transmitter
Ashkan Kalantari (University of Luxembourg, The Interdisciplinary Centre for Security, Reliability and Trust (SnT), Luxembourg); Christos G. Tsinos (University of Luxembourg, Luxembourg); Mojtaba Soltanalian (University of Illinois at Chicago, USA); Symeon Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxembourg); Wing-Kin Ma (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong); Björn Ottersten (University of Luxembourg, Luxembourg)
SS4: Special Session on Automatic Detection of Defects in Images of Road Pavement Surface
Lecture
Session organizers: Paulo Lobato Correia and Henrique Oliveira

Room: Melambus

Chair: Henrique Oliveira (Instituto de Telecomunicações & Instituto Politécnico de Beja, Portugal)
14:30 Ongoing Tests and Improvements of the MPS Algorithm for the Automatic Crack Detection Within Grey Level Pavement Images
Vincent Baltazart and Philippe Nicolle (IFSTTAR, France); Longchao Yang (Xi’an Jiaotong University, P.R. China)
14:50 Pseudo-Ground Truth Data Collection on Pavement Images
Vincent Baltazart (IFSTTAR, France); Longchao Yang (Xi’an Jiaotong University, P.R. China); Philippe Nicolle and Jean-Marc Moliard (IFSTTAR, France)
15:10 Road Surface Crack Detection: Improved Segmentation with Pixel-based Refinement
Henrique Oliveira (Instituto de Telecomunicações & Instituto Politécnico de Beja, Portugal); Paulo Lobato Correia (Instituto Superior Tecnico – Universidade Tecnica Lisboa & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
15:30 Challenges and Lessons from the Successful Implementation of Automated Road Condition Surveys on a Large Highway System
Yichang James Tsai (Georgia Institute of Technology, USA); Anirban Chatterjee (Georgia Tech, USA); Chenglong Jiang (Georgia Institute of Technology, USA)
15:50 3D Laser Imaging and Sparse Points Grouping for Pavement Crack Detection
Qingquan Li (Shenzhen University, P.R. China); Dejin Zhang (Hubei University of Technology, P.R. China); Qin Zou (Wuhan University, P.R. China); Hong Lin (Zoyon Co. Ltd., P.R. China)
SSP-L3: Statistical Signal Processing
Lecture

Room: Aegle A

Chair: Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
14:30 Pairwise Markov Models for Stock Index Forecasting
Ivan Gorynin and Emmanuel Monfrini (Institut Telecom, Telecom SudParis, France); Wojciech Pieczynski (Télécom SudParis, France)
14:50 Distributed Object Tracking Based on Information Weighted UAV Selection with Priory Objects
Venkata Pathuri Bhuvana (University of Klagenfurt, Austria); Andrea M Tonello (University of Klagenfurt & WiTiKee srl, Austria)
15:10 Robust Distributed Sequential Detection via Robust Estimation
Wenbin Hou and Mark Ryan Leonard (Technische Universität Darmstadt, Germany); Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
15:30 Nonlinear Model Selection for PARMA Processes Using RJMCMC
Oktay Karakuş (Izmir Institute of Technology, Turkey); Ercan Engin Kuruoglu (CNR, Italy); Mustafa A Altinkaya (Izmir Institute of Technology, Turkey)
15:50 Measure-Transformed Gaussian Quasi Score Test
Koby Todros (Ben Gurion University of the Negev, Israel)
Thursday, August 31, 16:10 – 16:30
Coffee break
Room: Level 1
Thursday, August 31, 16:30 – 18:10
BSIP-L3: Biomedical Signal and Image Processing
Lecture

Room: Panacea

Chair: Alexander Bertrand (KU Leuven, Belgium)
16:30 Blind Parallel Interrogation of Ultrasonic Neural Dust Motes Based on Canonical Polyadic Decomposition: a Simulation Study
Alexander Bertrand (KU Leuven, Belgium); Dongjin Seo (University of California, Berkeley, USA); Jose Carmena (University of California-Berkeley, USA); Michel M Maharbiz (University of California, Berkeley, USA); Elad Alon and Jan Rabaey (UC Berkeley, USA)
16:50 Error Correction Output Codding Coupled with the CSP for Motor Imagery BCI
Soroosh Shahtalebi and Arash Mohammadi (Concordia University, Canada)
17:10 Finger and Forehead PPG Signal Comparison for Respiratory Rate Estimation Based on Pulse Amplitude Variability
Alberto Hernando and Maria Dolores Peláez (Centro Universitario de la Defensa de Zaragoza, Spain); Eduardo Gil (Zaragoza University, Spain); Jesús Lázaro (KU Leuven, Belgium); María Teresa Lozano Albalate (Centro Universitario de la Defensa de Zaragoza, Spain); Montserrat Aiger (Centro Universitario de la Defensa, Zaragoza, Spain)
17:30 PARAFAC2 and Its Block Term Decomposition Analog for Blind fMRI Source Unmixing
Christos Chatzichristos (Computer Technology Institute (CTI), Greece); Eleftherios Kofidis (University of Piraeus & Computer Technology Institute (CTI), Greece); Sergios Theodoridis (University of Athens, Greece)
17:50 ESTIMATION OF THE BLURRING KERNEL IN EXPERIMENTAL HR-pQCT IMAGES BASED ON MUTUAL INFORMATION
LI Yufei (CREATIS, France); Bruno Sixou (INSA Lyon, France); Francoise Peyrin (Universite de Lyon INSA Lyon & Inserm U1044 UMR CNRS 5220, France)
CSSM-P1: Applications of Sparse Representations; Sparse/Low-dimensional Parameter Estimation and Signal Recovery
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Athina Petropulu (Rutgers, The State University of New Jersey, USA)
Unveiling Bias Compensation in Turbo-Based Algorithms for (discrete) Compressed Sensing
Susanne Sparrer and Robert F.H. Fischer (Ulm University, Germany)
A Gridless Sparse Method for Super-Resolution of Harmonics
Zai Yang (Nanjing University of Science and Technology, Singapore)
Online Group-Sparse Estimation Using the Covariance Fitting Criterion
Ted Kronvall, Stefan I Adalbjörnsson, Santhosh Nadig and Andreas Jakobsson (Lund University, Sweden)
Wideband DoA Estimation Based on Joint Optimisation of Array and Spatial Sparsity
Mingyang Chen, Wenwu Wang and Mark Barnard (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain)); Jonathon Chambers (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain))
Structurally Random Fourier Domain Compressive Sampling and Frequency Domain Beamforming for Ultrasound Imaging
Foroohar Foroozan (Analog Devices Inc., Canada); Rozhin Yousefi (University of Toronto, Canada); Parastoo Sadeghi (The Australian National University, Australia); Kolios Michael (Ryerson University, Canada)
Time-Data Trade-off in the Sparse Fourier Transform
Abdulmalik Aldharrab and Mike E Davies (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
Improved Image Discrimination Using Fast Non-linear Orthogonal Dictionary Learning
Puneet S Chhabra (Heriot-Watt University & University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); Andrew M Wallace (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); James R Hopgood (University of Edinburgh & Institute for Digital Communications, United Kingdom (Great Britain))
Code Properties Analysis for the Implementation of a Modulated Wideband Converter
Marguerite Marnat (CEA, LETI, Minatec Campus & University Grenoble Alpes, France); Michael Pelissier (CEA-Leti/Minatec, France); Olivier Michel (INPG, France); Laurent Ros (GIPSA-lab & INPG & CNRS organisation, France)
A Two-term Penalty Function for Inverse Problems with Sparsity Constrains
Paul Rodriguez (Pontificia Universidad Catolica del Peru, Peru)
Multi Denoising Approximate Message Passing for Optimal Recovery with Lower Computational Cost
Alessandro Perelli and Mike E Davies (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))
Recovery of Boolean Sparse-Signals with Unknown Sparsity Level
Sofiane Hachemi (Université de Québec à Trois Rivières, Canada); Daniel Massicotte (Universite du Quebec a Trois-Rivieres, Canada)
A Minimax Dictionary Expansion for Sparse Continuous Reconstruction
Thiago Passarin (Federal University of Technology – Paraná, Brazil); Daniel Rodrigues Pipa (Universidade Tecnológica Federal do Paraná, Brazil); Marcelo V W Zibetti (Federal University of Technology – Paraná, Brazil)
A New Algorithm for Training Sparse Autoencoders
Ali Shahin Shamsabadi, Massoud Babaie-Zadeh, Seyyede Zohreh Seyyedsalehi and Hamid R. Rabiee (Sharif University of Technology, Iran); Christian Jutten (GIPSA-Lab, France)
A Generalization of Weighted Sparse Decomposition to Negative Weights
Ghazaleh Delfi, Shayan Aziznejad, Sana Amani and Massoud Babaie-Zadeh (Sharif University of Technology, Iran); Christian Jutten (GIPSA-Lab, France)
A Micro-Motion Information Reconstruction Method Based on Compressed Sensing for Precession Ballistic Targets
Qihua Wu, Jin Liu, Xiaofeng Ai and Zhao Feng (National University of Defense Technology, P.R. China); Shunping Xiao (National University of Denfence Technology, P.R. China)
Multivariate Iterative Hard Thresholding for Sparse Decomposition with Flexible Sparsity Patterns
Lucas Rencker, Wenwu Wang and Mark D. Plumbley (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain))
Block Sparse Vector Recovery via Weighted Generalized Range Space Property
Ahmed Al Hilli (Rutgers University & Al Furat Al-Awsat Technical University, Iraq., USA); Athina Petropulu (Rutgers, The State University of New Jersey, USA)
IFS-P1: Biometrics and Security-related Applications
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Jean Luc Dugelay (Eurecom, France)
Frequency Diverse Array Beamforming for Physical-Layer Security with Directionally-Aligned Legitimate User and Eavesdropper
Jingran Lin, Qiang Li and Jintai Yang (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)
Botnet Identification in Multi-Clustered DDoS Attacks
Vincenzo Matta, Mario Di Mauro and Maurizio Longo (University of Salerno, Italy)
Exploring Deep Learning Image Super-Resolution for Iris Recognition
Eduardo Ribeiro and Andreas Uhl (University of Salzburg, Austria); Fernando Alonso Fernandez (Halmstad University, Sweden); Reuben Farrugia (University of Malta, Malta)
Video Phylogeny Tree Reconstruction Using Aging Measures
Simone Milani (University of Padova, Italy); Paolo Bestagini and Stefano Tubaro (Politecnico di Milano, Italy)
Improved Reversible Data Hiding in Encrypted Images Based on Reserving Room After Encryption and Pixel Prediction
Catalin Dragoi and Henri George Coanda (Valahia University of Targoviste, Romania); Dinu Coltuc ("Valahia" University of Targoviste, Romania)
Trust the Biometric Mainstream: Multi-biometric Fusion and Score Coherence
Naser Damer (Fraunhofer Institute for Computer Graphics Research (IGD), Germany); Chadi Izzou Rhaibani (Fraunhofer Institute for Computer Graphics Research IGD, Germany); Andreas Braun (Fraunhofer Institute for Computer Graphics Research, Germany); Arjan Kuijper (Fraunhofer IGD & TU Darmstadt, Germany)
Multi-Way Regression for Age Prediction Exploiting Speech and Face Image Information
Evangelia Pantraki and Constantine Kotropoulos (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
Age Group Detection Using Smartphone Motion Sensors
Erhan Davarci, Betul Soysal and Imran Erguler (Bogazici University, Turkey); Sabri Orhun Aydin (Turkcell Telecommunication Services & Bogazici University, Turkey); Onur Dincer (Georgia Institute of Technology, USA); Emin Anarim (Bogazici University, Turkey)
Secure Communication Protocol for a Low-Bandwidth Audio Channel
Waldemar Berchtold (Fraunhofer SIT, Germany); Patrick Lieb (Fraunhofer Institute SIT, Germany); Martin Steinebach (Fraunhofer SIT, Germany)
RADAR-L1: Radar and Sonar Signal Processing
Lecture

Room: Acesso

Chair: Maria S. Greco (University of Pisa, Italy)
16:30 Design of Binary Sequences with Low PSL/ISL
Mohammad Alaee (Isfahan University of Technology, Iran); Augusto Aubry (Universita degli studi di Napoli, Italy); Antonio De Maio (University of Naples "Federico II", Italy); Mohammad Mahdi Naghsh (Isfahan University of Technology & Uppsala University, Iran); Mahmood Modarres-Hashemi (Isfahan University of Technology, Iran)
16:50 Range Migrating Target Detection in Correlated Compound-Gaussian Clutter
Nikita Petrov (Delft University of Technology, The Netherlands); François Le Chevalier (TU Delft, The Netherlands); Nikola Bogdanović (Delft University of Technology, The Netherlands); Alexander Yarovoy (TU Delft, The Netherlands)
17:10 Random Phase Center Motion Technique for Enhanced Angle-Doppler Discrimination Using MIMO Radars
Christian Hammes (University of Luxembourg, Luxembourg); Bhavani Shankar Mysore R (Interdisciplinary Centre for Security, Reliability and Trust & University of Luxembourg, Luxembourg); Yogesh Nijsure (University of Luxembourg, Luxembourg); Thiemo Spielmann (IEE, Luxembourg); Björn Ottersten (University of Luxembourg, Luxembourg)
17:30 Hybrid Optimization Method for Cognitive and MIMO Radar Code Design
Tuomas Aittomäki and Visa Koivunen (Aalto University, Finland)
17:50 Array Spatial Thinning for Interference Mitigation by Semidefinite Programming
Hamed Nosrati (University of New South Wales & Data61, CSIRO, Australia); Elias Aboutanios (University of New South Wales, Australia); David B Smith (Data61 CSIRO & Australian National University, Australia)
SPCOM-L4: Signal Processing for Communications
Lecture

Room: Hippocrates

Chair: David Luengo (Universidad Politecnica de Madrid (UPM), Spain)
16:30 Boosting LINC Systems Combiners Efficiency Through Ring-type Magnitude Modulation
Mário Castanheira and António Simões (Instituto de Telecomunicações & University of Coimbra, Portugal); Marco A. C. Gomes (University of Coimbra, Portugal); Rui Dinis (Faculdade de Ciências e Tecnologia, University Nova de Lisboa & FCT-UNL, Portugal); Vitor Silva (Institute of Telecommunications, Portugal)
16:50 A Novel Channel Estimation Scheme for Multicarrier Communications with the Type-I Even Discrete Cosine Transform
Elena Domínguez-Jiménez (Universidad Politecnica de Madrid, Spain); David Luengo (Universidad Politecnica de Madrid (UPM), Spain); Gabriela Sansigre (Politechnical University of Madrid, Spain); Fernando Cruz-Roldán (Universidad Alcalá, Spain)
17:10 Prequalification of VDSL2 Customers for G.fast Services
Driton Statovci and Martin Wolkerstorfer (TU Wien, Austria); Sanda Drakulić (Technische Universität Wien (TU Wien), Austria)
17:30 Traffic-Aware Transmission Mode Selection in D2D-enabled Cellular Networks with Token System
Yiling Yuan, Tao Yang and Hui Feng (Fudan University, P.R. China); Bo Hu (Fudan University, Shanghai, P.R. China); Jian-qiu Zhang, Bin Wang and Qiyong Lu (Fudan University, P.R. China)
17:50 Toward Green Communications Using Semi-Blind Channel Estimation
Abdelhamid Ladaycia (University Paris 13 Sorbonne & L2TI Laboratory, Institut Galilée, France); Anissa Mokraoui (Université Paris 13, Sorbone Paris Cité & Institut Galilée, L2TI, France); Karim Abed-Meraim (Polytech’Orléans & University of Sharjah, UAE, France); Adel Belouchrani (Ecole Nationale Polythechnique, Algiers, Algeria)
SS1: Special Session on Acoustic Scene Analysis and Signal Enhancement using Microphone Array
Lecture
Session organizers: Shoji Makino and Nobutaka Ono

Room: Aegle A

Chairs: Shoji Makino (University of Tsukuba, Japan), Nobutaka Ono (National Institute of Informatics, Japan)
16:30 Semi-Blind Student’s t Source Separation for Multichannel Audio Convolutive Mixtures
Simon Leglaive and Roland Badeau (LTCI, Télécom ParisTech, Université Paris-Saclay, France); Gaël Richard (Institut Mines-Télécom, Télécom ParisTech, CNRS-LTCI, France)
16:50 Exploring Sound Source Separation for Acoustic Condition Monitoring in Industrial Scenarios
Estefanía Cano, Johannes Nowak and Sascha Grollmisch (Fraunhofer IDMT, Germany)
17:10 Analysis of the Robustness of Neural Network-Based Target Activity Detection
Stefan Meier and Daniel Gerber (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Germany); Walter Kellermann (University Erlangen-Nuremberg, Germany)
17:30 Speaker Extraction Using LCMV Beamformer with DNN-based SPP and RTF Identification Scheme
Ariel Malek and Shlomo E. Chazan (Bar-Ilan University, Israel); Ilan Malka (General Motors Advanced Technical Center Israel, Israel); Vladimir Tourbabin (General Motors Advanced Technical Center Israel, USA); Jacob Goldberger (Bar-Ilan University, Israel); Eli Tzirkel-Hancock (General Motors Advanced Technical Center Israel, Israel); Sharon Gannot (Bar-Ilan University, Israel)
17:50 Acoustic Scene Classification Based on Generative Model of Acoustic Spatial Words for Distributed Microphone Array
Keisuke Imoto (Ritsumeikan University, Japan); Nobutaka Ono (National Institute of Informatics, Japan)
SS10: Special Session on Cooperative and Distributed Algorithms for Signal Processing and Self-Organization over Wireless Ad-Hoc/Sensor Networks
Lecture
Session organizers: Michael Muma and Dimitris Ampeliotis

Room: Aegle B

Chair: Michael Muma (Darmstadt University of Technology, Germany)
16:30 Coordinate-Descent Adaptation over Networks
Chengcheng Wang (Nanyang Technological University & Harbin Engineering University, Singapore); Yonggang Zhang (Harbin Engineering University, P.R. China); Bicheng Ying and Ali H. Sayed (University of California, Los Angeles, USA)
16:50 Distributed Recursive Least Squares Strategies for Adaptive Reconstruction of Graph Signals
Paolo Di Lorenzo (University of Perugia, Italy); Elvin Isufi (Delft University of Technology, The Netherlands); Paolo Banelli (University of Perugia, Italy); Sergio Barbarossa (Sapienza University of Rome, Italy); Geert Leus (Delft University of Technology, The Netherlands)
17:10 Distributed Dictionary Learning via Projections onto Convex Sets
Dimitris Ampeliotis (University of Patras & Research Academic Computer Technology Institute, Greece); Christos Mavrokefalidis and Kostas Berberidis (University of Patras, Greece)
17:30 Adaptive Diffusion-Based Track Assisted Multi-Object Labeling in Distributed Camera Networks
Freweyni K Teklehaymanot, Michael Muma and Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
17:50 Distributed Efficient Multimodal Data Clustering
Jia Chen (University of Minnesota, USA); Ioannis Schizas (University of Texas at Arlington, USA)
Friday, September 1, 08:30 – 10:10
AASP-L5: Audio and Speech Source Separation/Signal Enhancement and Restoration
Lecture

Room: Panacea

Chair: Constantine Kotropoulos (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
08:30 Speech Enhancement Using Modulation-Domain Kalman Filtering with Active Speech Level Normalized Log-Spectrum Global Priors
Nikolaos Dionelis and Mike Brookes (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain))
08:50 Multiple Far Noise Suppression in a Real Environment Using Transfer-Function-Gain NMF
Yutaro Matsui and Shoji Makino (University of Tsukuba, Japan); Nobutaka Ono (National Institute of Informatics, Japan); Takeshi Yamada (University of Tsukuba, Japan)
09:10 Antarctic Blue Whale Calls Detection Based on an Improved Version of the Stochastic Matched Filter
Léa Bouffaut, Richard Dréo and Valérie Labat (Naval Academy Research Institute, France); Abdel-Ouahab Boudraa (Ecole Navale, France); Guilhem Barruol (Lab. de GéoSciences de la Réunion – Institut de Physique du Globe de Paris, France)
09:30 Performance Evaluation of Nonlinear Speech Enhancement Based on Virtual Increase of Channels in Reverberant Environments
Kouei Yamaoka and Shoji Makino (University of Tsukuba, Japan); Nobutaka Ono (National Institute of Informatics, Japan); Takeshi Yamada (University of Tsukuba, Japan)
09:50 Independent Vector Analysis with Frequency Range Division and Prior Switching
Rintaro Ikeshita (Hitachi, Ltd., Japan); Yohei Kawaguchi (Hitachi, Ltd.); Masahito Togami (Hitachi America, Ltd., USA); Yusuke Fujita and Kenji Nagamatsu (Hitachi, Ltd., Japan)
BSIP-L4: Biomedical Signal and Image Processing
Lecture

Room: Aegle A

Chair: Daniel Wesierski (Gdansk University of Technology, Poland)
08:30 Surgical Tool Tracking by On-line Selection of Structural Correlation Filters
Daniel Wesierski (Gdansk University of Technology, Poland); Anna Jezierska (Systems Research Institute, Polish Academy of Science, Poland)
08:50 MoveHN-A Database to Support the Development of Motion Based Biosignal Processing Systems
Andreas Kitzig and Stefan Schröter (Niederrhein University of Applied Sciences, Germany); Edwin Naroska (University of Applied Sciences Niederrhein, Germany); Gudrun Stockmanns (Niederrhein University of Applied Sciences, Germany); Reinhard Viga and Anton Grabmaier (University of Duisburg-Essen, Germany)
09:10 Nonconvulsive Epileptic Seizures Detection Using Multiway Data Analysis
Yissel Rodríguez Aldana (Universidad de Oriente & KU Leuven, Cuba); Borbála Hunyadi (KU Leuven, Belgium); Enrique Marañón Reyes (Universidad de Oriente, Cuba); Valia Rodríguez Rodríguez (Cuban Neuroscience Center, Cuba); Sabine Van Huffel (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium)
09:30 Prognostic Prediction of Histopathological Images by Local Binary Patterns and RUSBoost
Jarle Urdal and Kjersti Engan (University of Stavanger, Norway); Vebjørn Kvikstad and Emilius A.M. Janssen (Stavanger University Hospital, Norway)
09:50 Differential SART for sub-Nyquist Tomographic Reconstruction in Presence of Misalignments
Florian Roemer (Ilmenau University of Technology, Germany); Marcus Grossmann, Tobias Schön, Roland Gruber, Alexander Jung and Steven Oeckl (Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS, Germany); Giovanni Del Galdo (Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS & Technische Universität Ilmenau, Germany)
EDU-L1: Signal Processing for Education
Lecture

Room: Melambus

Chair: Vassilis Paliouras (University of Patras, Greece)
08:30 Teaching Multi-Core DSP Implementation on EVM C6678 Board
Aleksei Kharin, Sergey Vityazev and Vladimir Vityazev (Ryazan State Radio Engineering University, Russia)
08:50 Raspberry Pi for Image Processing Education
Julien Marot (Institut Fresnel, France); Salah Bourennane (Ecole Centrale Marseille & Fresnel Institute, France)
09:10 Real Life Radio-Location Examples for Enhanced Signal Processing Teaching
François Vincent, Eric Chaumette and Olivier Besson (ISAE, France)
09:30 Telecom Showcase: An Exhibition of Old Technology Useful for Students and Teachers
Eric J. Grivel (Université de Bordeaux, France); Susan Medina (Bordeaux INP, France); Francine Krief (University of Bordeaux, France); Jean-Rémy Falleri (Bordeaux INP, France); Guillaume Ferré (University of Bordeaux, France); Laurent Réveillère (LaBRI/INRIA, France); Daniel Négru (University of Bordeaux, France)
IVM-L4: Image, Video and Multimedia Processing
Lecture

Room: Aegle B

Chair: Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland)
08:30 Unmixing Multitemporal Hyperspectral Images Accounting for Smooth and Abrupt Variations
Pierre-Antoine Thouvenin (University of Toulouse & INP/ENSEEIHT, France); Nicolas Dobigeon (University of Toulouse, France); Jean-Yves Tourneret (University of Toulouse & ENSEEIHT, France)
08:50 Image Deblurring Using a Perturbation-Based Regularization Approach
Abdulrahman Alanazi (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia); Tarig Ballal (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia); Mudassir Masood (King Fahd University of Petroleum and Minerals (KFUPM), Saudi Arabia); Tareq Y. Al-Naffouri (King Abdullah University of Science and Technology, USA)
09:10 Design of Orthonormal Haar-like Features for Fast Pattern Matching
Izumi Ito (Tokyo Institute of Technology, Japan); Karen Egiazarian (Tampere University of Technology, Finland)
09:30 Machine Learning for Automatic Classification of Volcano-Seismic Signatures
Marielle Malfante (Univ Grenoble Alpes, CNRS, GIPSA-Lab, France); Mauro Dalla Mura (Grenoble Institute of Technology, France); Jerome I. Mars (Univ Grenoble Alpes, GIPSA-Lab & Univ Grenoble Alpes, CNRS, GIPSA-Lab, France); Jean-Philippe Métaxian (ISTerre, IRD, France)
09:50 Skill Robot Library: Intelligent Path Planning Framework for Object Manipulation
Maria Kyrarini, Sameer Naeem, Xingchen Wang and Axel Graeser (University of Bremen, Germany)
SENS-P1: Sensor Array and Multichannel Signal Processing
Poster

Room: Poster Area 1 Level 1

Chair: Athanasios A. Rontogiannis (National Observatory of Athens, Greece)
Near Field Targets Localization Using Bistatic MIMO System with Symmetric Arrays
Parth Raj Singh (University of Nantes, France); Yide Wang (IREENA, Polytech’Nantes, university of Nantes, France); Pascal Chargé (Université de Nantes, France)
Near Field Targets Localization Using Bistatic MIMO System with Spherical Wavefront Based Model
Parth Raj Singh (University of Nantes, France); Yide Wang (IREENA, Polytech’Nantes, university of Nantes, France); Pascal Chargé (Université de Nantes, France)
Sub-Antenna Sparse Processing for Coherence Loss in Underwater Source Localization
Riwal Lefort (Ensta Bretagne, France); Angélique Drémeau (ENSTA Bretagne, France)
Precision Analysis of the Imaging Pipeline in the Square Kilometre Array
Anthony Griffin (AUT); Nicolas Pradel, Brody Radford, David Wilson and Andrew Ensor (AUT, New Zealand)
Joint Sensor Placement and Power Rating Selection in Energy Harvesting Wireless Sensor Networks
Osama Bushnaq (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia); Sundeep Prabhakar Chepuri (Delft University of Technology, The Netherlands); Tareq Y. Al-Naffouri (King Abdullah University of Science and Technology, USA); Geert Leus (Delft University of Technology, The Netherlands)
Separation of Vibration-Derived Sound Signals Based on Fusion Processing of Vibration Sensors and Microphones
Ryoichi Takashima (Central Research Laboratory, Hitachi, Ltd., Japan); Yohei Kawaguchi (Research and Development Group, Hitachi, Ltd., Japan); Masahito Togami (Central Research Laboratory, Hitachi, Ltd., Japan)
Performance Improvement for Wideband Beamforming with White Noise Reduction Based on Sparse Arrays
Mohammad Reza Anbiyaei and Wei Liu (University of Sheffield, United Kingdom (Great Britain)); Desmond McLernon (The University of Leeds, United Kingdom (Great Britain))
Blind Spatial Sound Source Clustering and Activity Detection Using Uncalibrated Microphone Array
Keisuke Nakamura (Honda Research Institute Japan Co., Ltd., Japan); Takeshi Mizumoto (HRI-JP, Japan)
Space-Time CUSUM for Distributed Quickest Detection Using Randomly Spaced Sensors Along a Path
Daniel Egea-Roca (Universitat Autònoma de Barcelona, Spain); Gonzalo Seco-Granados (Universitat Autonoma de Barcelona, Spain); José A. López-Salcedo (Universitat Autònoma de Barcelona, Spain); Sunwoo Kim (Hanyang University, Korea)
An Auto-Calibration Method for Uniform Linear Array Subject to Phase Errors
Xiang Cao (China UnionPay, P.R. China)
Enhancing Polynomial MUSIC Algorithm for Coherent Broadband Sources Through Spatial Smoothing
William Coventry, Carmine Clemente and John J Soraghan (University of Strathclyde, United Kingdom (Great Britain))
A Low-Complexity Equalizer for Massive MIMO Systems Based on Array Separability
Lucas N Ribeiro (Federal University of Ceará, Brazil); Stefan Schwarz and Markus Rupp (TU Wien, Austria); André de Almeida (Federal University of Ceará & Wireless Telecom Research Group – GTEL, Brazil); Joao Cesar Moura Mota (UFC, Brazil)
Design of Pre-coding and Combining in Hybrid Analog-Digital Massive MIMO with Phase Noise
Roberto Corvaja (University of Padova, Italy); Ana Garcia Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Miguel Ángel Vázquez (Centre Tecnològic de les Telecommunicacions de Catalunya (CTTC/CERCA), Spain); Ana Pérez-Neira (CTTC, Spain)
SIPA-P1: Signal and Image Processing Applications
Room: Poster Area 3 Level 1

Chair: Ilianna Kollia (IBM, Greece)
Distributed Approach for Deblurring Large Images with Shift-Variant Blur
Rahul Mourya (Télécom ParisTech, Université Paris-Saclay & LTCI, France); André Ferrari (Université de Nice Sophia-Antipolis, France); Rémi Flamary (Université de Nice Sophia-Antipolis & Laboratoire Lagrange, UMR CNRS, France); Pascal Bianchi (Telecom Paristech – LTCI, France); Cédric Richard (Université de Nice Sophia-Antipolis, France)
Astronomical Image Reconstruction with Convolutional Neural Networks
Rémi Flamary (Université de Nice Sophia-Antipolis & Laboratoire Lagrange, UMR CNRS, France)
A Smartphone-based Indoor Localisation System Using FM and Wi-Fi Signals
Anirban Mukhopadhyay, Praveen Rajput and Seshan Srirangarajan (Indian Institute of Technology Delhi, India)
Computationally Efficient Heart Rate Estimation During Physical Exercise Using Photoplethysmographic Signals
Tim Schäck (Technische Universität Darmstadt, Germany); Michael Muma and Abdelhak M Zoubir (Darmstadt University of Technology, Germany)
Adaptive Time Corrected Gain for Ultrasound Through Time-Varying Wiener Deconvolution
Daniel Rodrigues Pipa and Giovanni Alfredo Guarneri (Universidade Tecnológica Federal do Paraná, Brazil); Hector Lise de Moura (Federal University of Technology – PR, Brazil)
Joint Subsample Time Delay and Echo Template Estimations for Ultrasound Signals
Ernesto Willams Antelo, Jr and Daniel Rodrigues Pipa (Universidade Tecnológica Federal do Paraná, Brazil)
SAR Deception Jamming Target Recognition Based on the Shadow Feature
Xinxin Tang, Xiaoling Zhang, Jun Shi, Shunjun Wei and Lei Yu (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)
A Blind Deconvolution Approach to Discontinuity Location and Characterization in Ultrasonic Nondestructive Testing
Giovanni Alfredo Guarneri, Daniel Rodrigues Pipa, Flavio Neves Jr. and Lúcia Valeria Ramos de Arruda (Universidade Tecnológica Federal do Paraná, Brazil)
Conjugate-Prior-Regularized Multinomial pLSA for Collaborative Filtering
Marcus Klasson, Stefan I Adalbjörnsson, Johan Svärd and Søren Vang Andersen (Lund University, Sweden)
Pyramid Encoding for Fast Additive Quantization
Anton Muravev, Ezgi Can Ozan, Alexandros Iosifidis and Moncef Gabbouj (Tampere University of Technology, Finland)
Using Deep Learning to Detect Price Change Indications in Financial Markets
Avraam Tsantekidis, Nikolaos Passalis and Anastasios Tefas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece); Juho Kanniainen, Moncef Gabbouj and Alexandros Iosifidis (Tampere University of Technology, Finland)
Sound-Environment Monitoring Technique Based on Computational Auditory Scene Analysis
Mitsuru Kawamoto (AIST, Japan)
SPCOM/IOT-P1: Signal Processing for Communications/Internet of Things
Poster

Room: Poster Area 2 Level 1

Chair: Kostas Berberidis (University of Patras, Greece)
CFO and Channel Estimation for MISO-OFDM Systems
Abdelhamid Ladaycia (University Paris 13 Sorbonne & L2TI Laboratory, Institut Galilée, France); Karim Abed-Meraim (Polytech’Orléans & University of Sharjah, UAE, France); Ahmed Bader (King Abdullah University of Science & Technology (KAUST), Saudi Arabia); Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
Rapid Prototyping and FPGA-in-the-Loop Verification of a DFrFT-based OFDM System
Atul Kumar and Maurizio Magarini (Politecnico di Milano, Italy); Stefano Olivieri (MathWorks, Italy)
Optimal Decentralized Coded Caching for Heterogeneous Files
Han Cheng (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Chenglin Li (EPFL, Switzerland); Hongkai Xiong (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China); Pascal Frossard (EPFL, Switzerland)
Interference MAC: Impact of Improper Gaussian Signaling on the Rate Region Pareto Boundary
Ali Kariminezhad (RUB, Germany); Anas Chaaban (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia); Aydin Sezgin (RUB, Germany)
Constant Modulus Beamforming for Large-Scale MISOME Wiretap Channel
Qiang Li, Chao Li and Jingran Lin (University of Electronic Science and Technology of China, P.R. China)
Robust Precoding Scheme for Multi-user MIMO Visible Light Communication System
Zhirong Zeng and Huiqin Du (Jinan University, P.R. China)
A Continuous Cost Function for the Reconstruction of Wired Networks from Reflection Measurements
Simon Blum, Michael Ulrich and Bin Yang (University of Stuttgart, Germany)
A New SA-PNC Scheme for Uplink HetNets
Syed Saqlain Ali (University of Aveiro & Instituto de Telecommuicacoes, Portugal); Daniel Castanheira and Adão Silva (Instituto de Telecomunicações (IT)/University of Aveiro, Portugal); Atilio Gameiro (Telecommunications Institute/Aveiro University, Portugal)
A Robust Signal Quantization System Based on Error Correcting Codes
El jili Fatimetou (University of Reims Champagne Ardenne, France); Gael Mahé (Université Paris Descartes, France); Mamadou Mboup (University Rene Descartes – Paris V, France)
Multi-TOA Based Position Estimation for IR-UWB
Genís Floriach and Montse Nájar (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Monica Navarro (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
Compressive Multispectral Model for Spectrum Sensing in Cognitive Radio Networks
Jeison Marín (Universidad Pontificia Bolivariana, Colombia); Henry Arguello Fuentes (Universidad Industrial de Santander, Colombia); Leonardo Betancur (Universidad Pontificia Bolivariana, Colombia); José ignacio Martinez (Universidad Rey Juan Carlos, Spain)
Non-Binary Turbo-Coded OFDM-PLC System in the Presence of Impulsive Noise
Wael Abd Alaziz (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain)); Zhen Mei (Singapore University of Technology & Design, Singapore); Martin Johnston and Stephane Le Goff (Newcastle University, United Kingdom (Great Britain))
RAKE: a Simple and Efficient Lossless Compression Algorithm for the Internet of Things
Giuseppe Campobello and Antonino Segreto (University of Messina, Italy); Sarah Zanafi (Faculty of Science Tetouan, University Abdelmalek Essaadi, Morocco); Salvatore Serrano (University of Messina, Italy)
Collision and Packet Loss Analysis in a LoRaWAN Network
Guillaume Ferré (University of Bordeaux, France)
Trust-based Strategies for Wireless Networks Under Partial Monitoring
Konstantinos Ntemos (University of Athens, Greece); Nicholas Kalouptsidis (National and Kapodistrian University of Athens, Greece); Nicholas Kolokotronis (University of Peloponnese, Greece)
SS22: Special Session on Sparsity and Low Rank Minimization Based Techniques for Wireless Communictions
Lecture
Session organizer: Masoumeh Azghani

Room: Acesso

Chair: Masoumeh Azghani (Sahand University of Technology, Iran)
08:30 Modeling and Estimation of Massive MIMO Channel Non-Reciprocity: Sparsity-aided Approach
Orod Raeesi and Ahmet Gokceoglu (Tampere University of Technology, Finland); Paschalis C. Sofotasios (Khalifa University & Tampere University of Technology, Finland); Markku K. Renfors and Mikko Valkama (Tampere University of Technology, Finland)
08:50 Performance Evaluation of Adaptive Filters for Sparse Wireless Channel Estimation
Markus V. S. Lima (Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brazil); Tadeu Ferreira (Fluminense Federal University, Brazil); Wallace A. Martins (Federal University of Rio de Janeiro, Brazil); Marcele O K Mendonça (UFRJ, Brazil); Paulo Diniz (UniversidadeFederal do Rio de Janeiro, Brazil)
09:10 A Fast Matrix Completion Method for Index Coding
Ehsan Asadi Kangarshahi and Shayan Aziznejad (Sharif University of Technology, Iran); Mohammad Amerimehr (Iran Telecommunication Research Center, Iran); Arash Amini (Sharif University of Technology, Iran)
09:30 Compressed Sensing Technique for Synchronization and Channel Estimation in OFDMA Uplink Transmissions
Rifat Volkan Senyuva (Netas Telecommunications Inc.); Gunes Karabulut Kurt (Istanbul Technical University, Turkey); Emin Anarim (Bogazici University, Turkey)
09:50 Sparsity-based Direction of Arrival Estimation in the Presence of Gain/Phase Uncertainty
Fatemeh Afkhaminia and Masoumeh Azghani (Sahand University of Technology, Iran)
Friday, September 1, 10:10 – 10:30
Coffee break
Room: Level 1
Friday, September 1, 10:30 – 12:30
SPTM-L3: Adaptive Signal Processing Algorithms
Lecture

Room: Melambus

Chair: Constantin Paleologu (University Politehnica of Bucharest, Romania)
10:30 An NLMS Algorithm for the Identification of Bilinear Forms
Constantin Paleologu (University Politehnica of Bucharest, Romania); Jacob Benesty (INRS-EMT, University of Quebec, Canada); Silviu Ciochina (University Politehnica of Bucharest, Romania)
10:50 Quaternion Adaptive Line Enhancer
Saeid Sanei, Clive Cheong Took and Shirin Enshaeifar (University of Surrey, United Kingdom (Great Britain)); Tracey Lee (Singapore Polytechnic & Monash University, Singapore)
11:10 Low-complexity Approximation to the Kalman Filter Using Convex Combinations of Adaptive Filters from Different Families
Raffaello Claser (University of São Paulo, Brazil); Vitor H Nascimento (USP, Brazil)
11:30 A Design Methodology for the Gaussian KLMS Algorithm
Pedro Pedrosa (Instituto de Telecomunicações – Lisboa, Portugal & Universidade Federal de Santa Catarina, Brazil); Jose Carlos Moreira Bermudez (Federal University of Santa Catarina, Brazil); Cédric Richard (Université de Nice Sophia-Antipolis, France)
11:50 Quasi-Newton Least-Mean Fourth Adaptive Algorithm
Umair bin Mansoor (KFUPM, Saudi Arabia); Qadri Mayyala (King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia); Muhammad Moinuddin (King Abdul Aziz University, Saudi Arabia); Azzedine Zerguine (KFUPM, Saudi Arabia)
SS16: Special Session on Networks in Bio-imaging
Lecture
Session organizers: David Rousseau and Francoise Peyrin

Room: Panacea

Chair: Francoise Peyrin (Universite de Lyon INSA Lyon & Inserm U1044 UMR CNRS 5220, France)
10:30 The Impact of Diverse Preprocessing Pipelines on Brain Functional Connectivity
Eva Výtvarová (Masaryk University, Czech Republic); Jan Fousek (Masaryk University & Faculty of Informatics, Czech Republic); Marek Bartoň (CEITEC, Masaryk University, Czech Republic); Radek Mareček (CEITEC, Masaryk University, Brno, Czech Republic); Martin Gajdoš (CEITEC, Masaryk University, Czech Republic); Martin Lamoš (Brno University of Technology, Czech Republic); Marie Nováková and Tomáš Slavíček (CEITEC, Masaryk University, Czech Republic); Igor Peterlik (Masaryk University, Czech Republic); Michal Mikl (CEITEC MU, Masaryk University, Czech Republic)
10:50 Fine-scale Patterns Driving Dynamic Functional Connectivity Provide Meaningful Brain Parcellations
Maria Giulia Preti (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) / Université de Genève, Switzerland); Dimitri Van De Ville (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
11:10 Lattice Boltzmann Method for Modelling of Biological Phenomena
Romain Noel (EMSE, France); Fei Ge (INSA Lyon, France); Yue Zhang (Veterans Affairs Medical Center, France); Laurent Navarro (EMSE, France); Guy Courbebaisse (Institut National des Sciences Appliquées de Lyon, France)
11:30 Automated Analysis of Collagen Networks via Microscopy
Alejandro Suñe-Auñon and Mario Gonzalez-Arjona (Universidad Carlos III de Madrid & Instituto de Investigación Sanitaria Gregorio Marañon, Spain); Alejandro Vidal and Javier Lanillos (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Arrate Muñoz-Barrutia (Universidad Carlos III de Madrid & Instituto de Investigación Sanitaria Gregorio Marañon, Spain)
11:50 On the Value of Graph-based Segmentation for the Analysis of Structural Networks in Life Sciences
Denis Bujoreanu (CREATIS, France); Pejman Rasti (University of Angers, France); David Rousseau (Université Lyon 1, France)
SS17: Special Session on Novel Advances on Linear-in-the-Parameters Nonlinear Filters and Their Applications
Lecture
Session organizers: Alberto Carini, Danilo Comminiello, and Luis A. Azpicueta-Ruiz

Room: Acesso

Chairs: Luis Azpicueta-Ruiz (Universidad Carlos III de Madrid, Spain), Alberto Carini (University of Urbino, Italy)
10:30 Generalized CMAC Adaptive Ensembles for Concept-Drifting Data Streams
Francisco Javier Gonzalez Serrano and Anibal R Figueiras-Vidal (Universidad Carlos III de Madrid, Spain)
10:50 Recursive Multikernel Filters Exploiting Nonlinear Temporal Structure
Steven Van Vaerenbergh (University of Cantabria, Spain); Simone Scardapane (Sapienza University of Rome, Italy); Ignacio Santamaria (University of Cantabria, Spain)
11:10 Multivariance Nonlinear System Identification Using Wiener Basis Functions and Perfect Sequences
Simone Orcioni and Stefania Cecchi (Università Politecnica delle Marche, Italy); Alberto Carini (University of Urbino, Italy)
11:30 Modification of Second-Order Nonlinear IIR Filter for Compensating Linear and Nonlinear Distortions of Electrodynamic Loudspeaker
Kenta Iwai and Yoshinobu Kajikawa (Kansai University, Japan)
11:50 Steady-State Analysis of the Maximum Correntropy Volterra Filter with Application to Nonlinear Channel Equalization
Lu Lu and Haiquan Zhao (Southwest Jiaotong University, P.R. China); Benoit Champagne (McGill University, Canada)
12:10 Collaborative Adaptive Exponential Linear-in-the-parameters Nonlinear Filters
Vinal Patel and Somanath Pradhan (Indian Institute of Technology Gandhinagar, India); Nithin V George (IIT Gandhinagar, India)
SS19: Special Session on Positioning in Challenging Environments
Lecture
Session organizers: Marco Luise and Pau Closas

Room: Aegle B

Chair: Marco Luise (University of Pisa, Italy)
10:30 Performance Analysis of Multi-frequency GNSS Carrier Tracking for Strong Ionospheric Scintillation Mitigation
Jordi Vilà-Valls (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC/CERCA), Spain); Pau Closas (Northeastern University, USA); James T Curran (University College Cork, Italy)
10:50 NLOS Identification and Compensation for UWB Ranging Based on Obstruction Classification
Kai Wen, Kegen Yu and Yingbing Li (Wuhan University, P.R. China)
11:10 An Empirical Study on Gamma Shadow Fading Based Localization
Saliha Büyükçorak and Gunes Karabulut Kurt (Istanbul Technical University, Turkey); Abbas Yongacoglu (University of Ottawa, Canada)
11:30 A Collaborative Method for Positioning Based on GNSS Inter Agent Range Estimation
Alex Minetto, Calogero Cristodaro and Fabio Dovis (Politecnico di Torino, Italy)
11:50 Ranging Precision Analysis of LTE Signals
Kimia Shamaei, Joe Khalife and Zaher Kassas (University of California, Riverside, USA)
12:10 Robust Time-Of-Arrival Estimation in Multipath Channels with OFDM Signals
Oded Bialer (University of Tel-Aviv, Israel); Dan Raphaeli and Anthony J. Weiss (Tel Aviv University, Israel)
SS9: Special Session on Computational Methods for Audio Analysis
Lecture
Session organizers: Michele Scarpiniti, Jen-Tzung Chien, and Stefano Squartini

Room: Aegle A

Chair: Michele Scarpiniti (Sapienza University of Rome, Italy)
10:30 On the Feasibility of Personal Audio Systems over a Network of Distributed Loudspeakers
Gema Piñero (Universitat Politècnica de València, Spain); Carmen Botella (University of Valencia, Spain); María de Diego (Universitat Politècnica De València, Spain); Miguel Ferrer and Alberto Gonzalez (Universidad Politecnica de Valencia, Spain)
10:50 Glottal Mixture Model (GLOMM) for Speaker Identification on Telephone Channels
Paul M Baggenstoss, Kevin Wilkinghoff and Frank Kurth (Fraunhofer FKIE, Germany)
11:10 What Makes Audio Event Detection Harder than Classification?
Huy Phan, Philipp Koch, Fabrice Katzberg and Marco Maass (University of Lübeck, Germany); Radoslaw Mazur (University of Luebeck, Germany); Ian McLoughlin (University of Kent, United Kingdom (Great Britain)); Alfred Mertins (Institute for Signal and Image Processing, University of Luebeck, Germany)
11:30 Timbre Analysis of Music Audio Signals with Convolutional Neural Networks
Jordi Pons, Olga Slizovskaia, Rong Gong and Emilia Gomez (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Xavier Serra (University Pompeu Fabra, Spain)
11:50 A Hybrid Approach with Multi-channel I-Vectors and Convolutional Neural Networks for Acoustic Scene Classification
Hamid Eghbal-zadeh, Bernhard Lehner and Matthias Dorfer (Johannes Kepler University, Austria); Gerhard Widmer (Johannes Kepler University Linz, Austria)
12:10 A Neural Network Approach for Sound Event Detection in Real Life Audio
Michele Valenti (Marche Polytechnic University, Italy); Dario Tonelli (Università Politecnica delle Marche, Italy); Fabio Vesperini (Marche Polytechnic University, Italy); Emanuele Principi (Università Politecnica delle Marche & A3Lab, Italy); Stefano Squartini (Università Politecnica delle Marche, Italy)
Saturday, September 2, 09:00 – 17:00
W1: IWCIM: International Workshop on Computational Intelligence for Multimedia Understanding
Workshop
Workshop organizers: Enis Cetin, Behçet Ugur Töreyin, and Davide Moroni

Room: Panacea

W2: Multi-Learn 2017: Multimodal Processing, Modeling, and Learning Approaches for Human-Computer/Robot Interaction
Workshop
Workshop organizers: Vassilis Pitsikalis, Anastasios Roussos, Athanasia Zlatintsi, Xanthi Papageorgiou, and Mehdi Khamassi

Room: Aegle B

W3: Deep Learning and Geometry
Workshop
Workshop organizers: Or Litany, Emanuele Rodolà, Michael Bronstein, Alex Bronstein, and Ron Kimmel

Room: Aegle A

W4: Creative Design and Advanced Manufacturing: An Emerging Application Area for Signals and Systems
Workshop
Workshop organizers: Iestyn Jowers and Sibel Tari

Room: Acesso